"Meslek liselerini tercih edin"

2 Temmuz 2024, Salı 20:24

     


Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, açıklanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı sonrasında tercih yapacak öğrencilere meslek liselerini seçmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Maraş, meslek liselerinin tüm sektörlerde aranan eleman yetiştirdiğini ve teknik bilgi ile beceri gerektiren sektörlerde meslek lisesi mezunlarına olan talebin arttığını belirtti.

 

"GENÇLERE ÖNERİMİZ, MESLEK LİSELERİNİ TERCİH ETMELERİ"

Maraş, meslek liselerinde alınacak eğitimin iş hayatında bir adım önde başlama fırsatı sunduğunu vurguladı. "Son yıllarda yıldızı parlayan meslek liseleri, öğrencilerimize önemli avantajlar sağlıyor. Tercih yapacak öğrencilerimize çağrım, meslek liselerini tercih etsinler" dedi.

 

 

 

MESLEK LİSELERİ GENÇLERİMİZE, İŞ HAYATINI TANIMA VE BİR ADIM ÖNDE BAŞLAMA FIRSATI VERİYOR

Başkan Maraş, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin ara eleman azlığı olduğunu belirterek, "Neredeyse tüm sektörlerde büyük bir ara eleman sıkıntısı var. Ara elemanların en büyük kaynağı meslek liselerimiz. Meslek liselerini tercih edecek öğrencilerimiz, genç yaşta meslek sahibi olmanın yanı sıra, hayata erken atılma ve girişimci olma fırsatını yakalayacak. Şu anda birçok sektörde ara elemanlar, beyaz yakalılardan fazla gelir elde edebilecek pozisyonda. Meslek liseleri, ekonominin temelini oluşturan kurumlardır. Meslek lisesinden sonra isteyen öğrencilerimiz üniversiteye devam edebilir, isteyenler ise iş hayatına atılabilir. Özellikle kız öğrencilerimizin girişimci olması için önemli fırsatlar ve destekler bulunuyor" şeklinde konuştu.

 

"GENÇLERİMİZE KATKI, ÜLKEMİZE YATIRIMDIR"

Mesleki eğitime önem veren ülkelerin sanayisinin geliştiğine dikkat çeken Maraş, "Meslek liselerinde verilen eğitimin çok önemli olduğuna inanıyor ve geliştirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Aydın Sanayi Odası olarak, meslek liselerinde eğitim görecek gençlerimize daha iyi bir gelecek sunmak için geçen Mayıs ayında Türk Eğitim Vakfı ile anlamlı bir protokole imza atarak, Odamız çatısı altında Türk Eğitim Vakfı Aydın İl Temsilciliği açılışını gerçekleştirdik. Bu temsilcilik ile Aydın’da meslek liselerinde eğitim görecek olan başarılı fakat maddi zorluklar nedeniyle eğitimlerine devam etmekte güçlük çeken gençlerimizin eğitimlerine destek olacağız. Böylelikle daha fazla gencimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlayarak, eğitim hayatlarına katkı vereceğiz" dedi.

 

"MESLEKİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ"

Başkan Maraş, "Aydın Sanayi Odası olarak bizler, mesleki eğitimi ve yetişmiş insan gücünü oldukça önemsiyoruz. Bu sebeple meslek liselerinin gelişimi ve geleceğini, memleket meselesi olarak görüyoruz. Öğrencilerimize vereceğimiz maddi ve manevi her destek, onların ülkemiz sosyal ve ekonomik gelişiminde bir birey olarak yer almalarına imkân tanıyacaktır. Öğrencilerimizi Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etmeye davet ediyoruz. Bu okulları tercih edecek gençlerimizin diploması, mesleği olacak" diye konuştu.  
Son Eklenen Haberler