Balçova'da yaz okullarına kapanış töreni

15 Ağustos 2018, Çarşamba 12:03

     


İzmir'in Balçova ilçesinde, yaz aylarında çocukların sosyal ve sportif etkinliklerle buluşmasını sağlamak amacıyla Belediye ve Türk Eğitim Gönüllüleri tarafından açılan 'Ücretsiz Yaz Okulları', spor tesislerinde düzenlenen törenle kapandı.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, meclis üyeleri ve yaz okuluna katılan çocukların ailelerinin katıldığı tören, öğrencilerin hazırladıkları gösteriler ile başladı. Yaz Okulu'na katılan 425 öğrencinin birlikte sergilediği halk oyunları gösterisi, şarkılar ve jimnastik gösterilerinin ardından Başkan Çalkaya ve meclis üyeleri öğrencilere katılım belgelerini, hediyelerini ve birer adet Nutuk kitabı verdi. Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Esin Önder'de yaz okulunda çocuklara hayvan sevgisini aşılattıkları için Başkan Çalkaya'ya plaket verdi.

Göreve gelir gelmez çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için spor okullarını ücretsiz yaptıklarını ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "Biz spordan para kazanmanın doğru olduğunu düşünmüyoruz. Bu sayede her yıl 6 bin çocuğumuza malzemelerin de bizim tarafımızdan karşılandığı ücretsiz spor eğitimi veriyoruz. On yıldır yaz okullarımızı da ücretsiz yaparak onlar için eğlenceli bir tatil imkanı yaratmaya çalıştık. Siz değerli anne ve babalara da çocuklarınızı spora teşvik ettiğiniz için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sosyal ve sportif faaliyetlerden uzak kalan çocukların bir şekilde şiddetle tanıştığını ifade eden Başkan Çalkaya, gerçekleştirilen yaz okulu uygulamasının sosyal adaleti de sağladığını ifade ederek, "Ekonomik güçlükler nedeniyle bazı aileler çocuklarını bu ve benzeri faaliyetlere göndermekte güçlük çekebiliyor. Bu yüzden kamu kuruluşlarının çocuklarımıza bu etkinlikleri ücretsiz olarak sunması gerekiyor. Çocuklar suçla tanışmadan eğitilirse geleceğimiz daha güzel olur. Aksi halde geleceğimiz felaket olur" diye konuştu.

YAZ OKULUNDA NELER YAPTILAR?

Balçova Belediyesi, dokuz yıldır uyguladığı Ücretsiz Yaz Okulları Balçovalı çocukların tatillerine renk katıyor. Birer aylık dönemlerle öğrencileri kabul eden Yaz Okulu'nda çocuklar; sosyal gelişim terapileri, meslek tanıtımı, okuma saati, müzik, bilgisayar, güzel sanatlar, satranç, folklör, basketbol, voleybol, tenis, jimnastik, ebru gibi ders ve aktivitelere katılıyor. Öğrenciler ayrıca birer kez Balçova Aquacity, Gezegenevi'ne, İnciraltı'nda bulunan Gemi Müzeye ve Balçova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne götürüldü. (DHA) 
Son Eklenen Haberler