"Tercih yapan öğrencilere baskı yapmayın"

25 Temmuz 2019, Perşembe 12:37

     


Üniversiteyi tercih edecek olan öğrencilerin 23-29 Temmuz tarihlerine dikkat etmesi gerekiyor. ÖSYM takvimine göre başvurular Pazartesi günü sona eriyor. Eğitimciler özellikle bu süreçte öğrencilere baskı yapmayın uyarısında bulundu.

Nazilli Dört Renk Okulları Eğitim Koordinatörü Emin Bazan ile Rehber Öğretmeni Hatice İrketi, üniversite tercihinde bulunacak öğrencilere önerilerde bulundu. tvDEN'de gazeteci Ayşe Yılmaz'ın sorularını Günaydın Ege'de yanıtlayan eğitimciler, öğrencilere ve ailelere de öneli uyarılarda bulundu.

SON BAŞVURU PAZARTESİ

YKS'nin geçen yıla göre karşılaştırmasını, sınav sorularını ve tercih imkanlarını değerlendiren İrketi, "Yükseköğretim Kurumlarına Sınavları demektir. İki bölümden oluşuyor. 1. bölümde temel yeterlilik sınavına giriyor; 120 soru soruluyor ve 135 dakika veriliyor. 2. bölümünde ise alan yeterlilik sınavı yapılıyor, 160 soru var, 150 dakika veriliyor. Bu bölümde başarılı olanlar lisans tercihinde bulunabiliyor. Tercih zamanına öğrencilerin dikkat etmesi gerekiyor. 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan tercihlerde mutlaka rehber öğretmenlere danışılması gerekiyor." dedi.

TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİN

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenlere de dikkat çeken İrketi, "Tercih 2 aşamalı yapılıyor. Yeteneklerine ve merkezi sisteme göre. Yetenek sınavlarını öğrenciler kendi takip etmeli. Merkezi sistemle yapacak olanlarsa 23-29 Temmuz tarihlerine dikkat etmeli. Sınav geçen seneye göre daha yapılabilir bir sınav oldu. Puanlar yükseldi ama başarısı sıralaması düştü. TYT puanının korunurluğu var. Yeni bir uygulamadır, isterse öğrenciler gelecek yıl TYT girmeden alan sınavına hazırlanabilir. Bu durum bir çok öğrenci için avntaj oluşturmaktadır. Öğrenciler boşta kalmamak için tercih yapmamalı. Mutlaka istedikleri bölümü tercih etmelidir. Yerleşemezlerse ek tercihlerin de olacağını unutmasınlar." diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE BASKI YAPMAYIN

Nazilli Dört Renk Okulları Eğitim Koordinatörü Emin Bazan ailelere uyarışarda bulundu. Bazan,Ailenin ve çevrenin baskısı çocukları yanlış tercih yapmasına neden olabiliyor. Aileler çocuklarının tercihlerine önem vermeli onların isteklerine göre şekil vermeliler. Popüler meslekler ve üniversiteler elbette var. Bu dönemde öne çıkansa bölümler oluyor. Öğrenciler okuyacakları bölümlerine okulun akademik kadrosunu da araştırmalıdır. Kısacası ailelerin çocukları için sağlıklı bir eğitim hayatı istiyorsa baskı yapmamalılar." diye konuştu.

MUTLAKA REHBER ÖĞRETMENE DANIŞIN

Puan ve başarı sıralamasına göre yapılacak olan tercilerde doğru bir yol izlenmesi gerektiğini kaydeden eğitimci Bazan,öğrencilerin mutlaka rehber öğretmene danışması gerektiğini vurguladı. (GÜLİZAR AYGÜN) 
Son Eklenen Haberler