Beyt-ül mala el uzatanlara drone ile denetim ve 48 bin lira ceza

8 Kasım 2018, Perşembe 20:11

     


Didim’de hazine arazisini talan edenler, güvenlik güçleri tarafından drone ile tespit edilecek. Beyt-ül mala el uzatanlar ve arazide çalışma yapan iş makinelerin ruhsat sahiplerine asgari 48 bin lira cezai işlem uygulanacak.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Aydın’ın turistik ilçesi Didim’de kamuoyunun yıllardır kanayan yaralarından biri olarak gündemi meşgul eden Milli Emlak Müdürlüğüne ait hazine arazilerinin usulsüz talan edilerek açılmasının önüne geçiliyor. Didim ve çevre mahallelerde yıllardır süren hazine arazilerine yönelik işgallere tepkiler devam ederken, bu tepkilerin konuya duyarlı yaklaşan medyada yer alması üzerine yetkililer önlemleri arttırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, arazileri açmaya çalışan bu kişilerin tespitinin artık havadan dronlarla, karadan emniyet güçleriyle ve duyarlı halkın şikayetleriyle önüne geçileceğini belirterek, “İlçemizin yüzde 69’u hazine arazisi. Bu bir zenginlik, ancak bazı vatandaşlarımız haksız el atmaları var. Son 10 günde bu işlemler arttı. Hazine arazilerine tecavüzler başladı” dedi. Taşınmaz malların işgalinin önlenmesi hakkında 2 ayrı kanunun bulunduğunu ifade eden Türköz, “Bunlar 3091 ve 2880 sayılı kanun. Biz bu kanunlardaki maddeleri uyguluyoruz. 2018 yılı içerisinde 180’e yakın kişiye 3091 sayılı kanun üzerinden, 20 kişiye de 2880 sayılı kanun üzerinden cezai işlemler uyguladık. Fakat bu uygulamalar vatandaş üzerinde fazla etkili olmuyor. Konuyu sayın valimize ilettik. Valimiz gerekli talimatları verdi, Çevre Şehircilik ile görüştük. Hazine arazilerini açanlara 10 gündür çevre kanununa göre tutanak tutarak ağır para cezaları uygulamaya başladık. Bu cezalar 48 bin liradan başlıyor” diye konuştu.

DRONE İLE DENETİM

Bu cezayı araziyi açtıran kişinin sahada ise kendisine, yok ise iş makinesi ruhsat sahibine uygulayacaklarını anımsatan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, şunları söyledi: “Arazileri açmaya çalışan bu kişilerin tespiti artık havadan dronlarla, karadan kolluk kuvvetlerimizle ve duyarlı halkın şikayetleriyle önüne geçilecek. Arazi açmaya çalışanlar kısa zamanda tespit edilecek. Bu eylemi gerçekleştiren kişiler bulundukları yerde kendileri varsa kendilerine, eğer kendileri yoksa çalışmakta olan iş makinelerin ruhsat sahiplerine en az 48 bin lira ceza uygulanacak. Ayrıca burada çalışan iş makinesini kullanan işçilerin SGK’dan sigortalarının olup olmadığı tespit edilerek, SGK ile ilgili cezai işlemde uygulanacak.”

10 GÜNDE 10 KİŞİYE 48’ER BİN LİRA CEZA

Son 10 gündür yaklaşık 10 tutanak tutulduğunu ve her birine 48 bin liradan cezai işlem uygulanacağını kaydeden Kaymakam Türköz, “Halkımızın bu talan karşısında rahatsızlığını anlıyor ve taktir ediyoruz. Herhangi bir olumsuz kanaate varmamalarını, devletin bu talancılara meydan vermeyeceğinin bilinmesini isterim” ifadesini kullandı. (EDİZ VERDİOĞLU) 
Son Eklenen Haberler