"Vaatlerimizi bu döneme sığdırmak istiyoruz"

12 Ekim 2020, Pazartesi 14:50

     


Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, tvDEN'de yayınlanan Emin Aydın'la Baş Başa programının konuğu oldu. Altıntaş, "Belediye öyle kötü yönetilmiş ki, 'Allah'ım ne suçum vardı da bana burayı nasip ettin' dediğim günler oluyor ama Allah insana çekebileceği yükü verirmiş" dedi.

Kendisini tanıtan Ufuk Altıntaş, "Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi'nden 1990'da mezun oldum. 4 çocuğum var. 3'ü kız, 1'i erkek. Uzun yıllar sarraflık yaptık, hala yapıyoruz. Bunun yanında çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşıyoruz. Geçmişte siyasette yaptım. 2000-2004 yıllarında Milliyetçi Hareket Partisi Bozdoğan İlçe Başkanlığı yaptım. 2004'ten sonra bir dönem il yöneticiliği yaptım. İşlerin yoğunluğundan ve yorulduğumdan siyasete ara vermiştim. Kaderimde Bozdoğan Belediye Başkanlığı yapmak da varmış. Ekmeği yanından zeytin silkmek diye bir söz vardır. Yaptığım işi rölantide yapamam. Yaptığım iş dört dörtlük olur. Yapmak için mücadele ederim. Bazı insanlar siyaseti ticaret için yapar. Biz halka hizmet için yaparız. Rölantide yapamayınca da insan yoruluyor. Biz bundan dolayı ara vermiştik. Bozdoğan'da bir kötü gidişatın olduğunu gördük. Kendimiz için çalıştık, çocuklarımız için çalıştık bir de Bozdoğan için çalışalım dedik. Bozdoğan'da zor olanı başardık. İnancım tamdı. Ben belediyenin kötü yönetildiğini biliyordum ama bu kadar kötü olduğunu tahmin edememiştim. Tahmin etmek de mümkün değil. Anlık yaşantılar ve plansız programsız bir şekilde belediye yönetilmiş. Belediye öyle kötü yönetilmiş ki, 'Allah'ım ne suçum vardı da bana burayı nasip ettin' dediğim günler oluyor. Allah insana çekebileceği yükü verirmiş. Biz de bu yükü kaldıracağız Allah'ın izniyle. Kötü bir belediyeyi kötü bir zamanda aldık. Normal bir belediye başkanından daha fazla mücadele ediyoruz. Yavaş yavaş meyvelerini alıyoruz" dedi.

"GEÇMİŞ YÖNETİM ÇOK İYİ ROL YAPMIŞ"

Altıntaş, "Belediye başkanı olurken kötü bir döneme denk geldik. İktidarın yoğun olduğu bir dönem. Vekillerimiz ve bakanlarımız yine destek oluyor. Daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Başkan olduktan sonra pankart asmıştık borçları. Sonra müfettişler geldi ve gerçek rakamları söyledi. 89 milyon 900 bin TL borç var. Bu yapılan borç nereye gitti? Döndürülebilecek bir durum var mı? Bizim Bozdoğan Belediyesi'nin borcunun 24 milyon TL'si şahıslara ve firmalara. 8 buçuk milyonu personele. Boz-Bel üzerinden çalışan 250 kişi vardı 6 aydır maaş alamamış. Şirket kuruldu kurulalı sigorta ödenmemiş. Sendika aidat borcu 1 Milyon civarıydı o an için. O ödenmemiş. 236 tapu satılmış 66'sı çarşıda dükkan. 14 buçuk milyon yapıyor. Belediyenin mülkleri değerinin altında satılmış. Geçmiş yönetim çok iyi rol yapmış. Ben şeffafım. Biz belediyenin giderlerini kısıyoruz. Gider hala daha gelirden fazla. Gelir getirici yatırımlar yapmamız lazım. Yerel yönetimler yasasından değişiklikler olması lazım. Bozdoğan zor ilçe Söke'den sonra yüz ölçümü ikinci büyük ilçe. 46 kilometre uzakta mahallelerimiz var" dedi.

"SU FABRİKAMIZDA YENİLENME BAŞLADI"

Su fabrikasıyla ilgili konuşan Altıntaş, "Eskiden Bozdoğan borçsuz bir belediyeydi. Madran Memba Suyu Fabrikamız var. Bu bizim için geçmişte iyi gelirdi. Makineler çağa uygun hale getirilmemiş. Biz bunlar için değişimler yapıyoruz. Pet makinamızı değiştiriyoruz. Su fabrikasında yenilenme başladı. Pet konusunda biz çok kötüydük. Bayilerin ihtiyacını karşılayacağız. Daha büyük bir fabrika yapmak istiyoruz" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEÇİMDEN

SONRA 6 ARACI GÖTÜRDÜ"

Projeleri olduğunu söyleyen Altıntaş, "Belediyelerin parası yok diye vatandaşların isteklerine kayıtsız kalmamız mümkün değil. Pazar yerinin çatısı meselesi vardı. Kaynak bulduk ihalesini yaptık. Orayı yenileyeceğiz. Rahat bir pazar olacak. Hafta arasında da otopark olacak. Hafta sonları yazları cemiyette yapılabilir. Böyle bir çalışmamız var. Kemer Barajı'nın orada bir sosyal tesis çalışmamız var. İnşaatı devam ediyor. Önümüzdeki sezona yetişir. Biz kaynakları dışarıdan bulmak durumundayız. Bir Güneş Enerji Santrali (GES) projemiz var. Bunun için de başvuru yapıyoruz. 2.1 megawattlık. TOKİ çalışmamız var. Belediyenin arazisine yapmak istiyoruz. Mahallelerde parke taşı döşeme çalışmalarımız sürüyor. Yardibi Parkımız var. 30 yıldır kapalı ve harabe durumdaydı. Biz o parka masraf ettik. Hizmete sunduk. Yardibi'nin yanında bir dere akıyor derenin karşısında şahıs arazileri var. İkisini aldık ikisi kamulaştırdık. Orayı alında Karacasu Kahvederesi gibi bir ortam yaratacağız. Ben çiftçi kökenliyim. Ova yollarını düzeltiyoruz. Çiftçinin sorunlarını çözüyoruz. Büyükşehir Belediyesi biz seçimi kazandıktan sonra Bozdoğan Belediyesi'ne ait 6 aracı götürdü. Bunların için de greyder vardı. Bizim acilen greyder ihtiyacımız var. İnsanları iş sahibi yapmak, mutlu etmek iyidir ama parasını ödeyemiyorsan o insanların hayalleriyle oynamanın anlamı yok. Seçim öncesi 100 personel alınmış. Olmayan paralarla ihtiyaç değilken işçi alınmış. Ben seçileyim de ne olursa olsun mantığı yanlış. Bozdoğan Belediyesi'nin yıllardır Belediyeler Birliği'nden bir şey aldığı yok ve müracaatı da yok. Greyder hakkımız. Ben böyle bir belediye almak istemezdim" dedi.

"FUTBOLDA YENİ BİR SAYFA AÇTIK"

"Biz Bozdoğan Madran Belediyespor'u kurduk" diyen Altıntaş, "Bozdoğan Belediyespor diye bir kulüp vardı. Fakat o kulübün çok borcu var. Biz bu kulüpte görev yapan arkadaşları çağırıyoruz yanımıza. Bir netice alamadık. En sonunda ayrı kulüp kurma kararı aldık. Onlar da başının çaresine bakacak. Bizim kulübümüz antrenmanlara başladı. Bozdoğan Belediyespor Kulübü ve yeni kurduğumuz Bozdoğan Madran Belediyespor Kulübü arasındaki düşüncemiz şu; sonuçta amatör kulübüz. Bozdoğan'ın gençleri oynasın. Futbol olur başka dal olur. Bizim geçmişteki arkadaşlarımız Afrika'dan futbolcu getirmişler. Yedeklerde Bozdoğanlı var diğerleri dışarıdan. Benim düşünceme yanlış. Dışarıdan bir iki tane getirirsin. Takımı komple dışarıdan kuramazsın. Amatör kulüp anlayışıma yanlış. Bir yeni bir kulüp kurarak yeni bir sayfa açtık" dedi.

"VAATLERİMİZİ BU DÖNEME SIĞDIRMAK İSTİYORUZ"

Altıntaş, "Geçmiş yönetim 14 buçuk milyon TL satış yapmış. Biz 1 buçuk yılda 8 buçuk milyon TL hibe getirmişiz. Bunların yanında projelerimiz devam ediyor. Bozdoğan'da hastanenin ek binası için ihalesi yapıldı. Bozdoğan Endüstri Meslek Lisesi yıkım ihalesi yapıldı. Yapımı da eli kulağında. Madran Mahallesi'nin ilkokulunun ihalesi yapılmak üzere. Bozdoğan - Nazilli Karayolu genişleyecek ve iyileştirmeler olacak. Altıntaş, Güney ve Asma mahallelerinde gölet projelerimiz var. Takip ediyoruz. Göletler Bozdoğan'ın ekonomisine can verecek. Bize pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Benim planlarım çok. Biz bir kere parke taşı konusunda hassasız. Biz parkesiz yer bırakmayacağız. Bizim belediyenin Akçay havzasında kum ve çakıl alabileceği bir yer yok. Devlet Su İşleri ve YİKOB ile görüşerek yer tahsis ettirdik. Kum Ocağı işletmeciliği de olabilir. Bozdoğan'da iyi bir tarımsal üretim var. Bozdoğan'da bir komisyon yok. Bozdoğan'da bir hayvan pazarı yok. Bunları biz seçimde söz verdik. Hepsi de planlamanın dahilinde. Hayvan pazarı yapmak için uygun yer lazım. Bu yerleri temin etmek için zaman lazım. Seçimde vaat ettiğim her şeyi bu döneme sığdırmak istiyorum. İmkanlar kısıtlı ve belediyenin durumu malum. Biz geçmişte yapılan hataların kapanması derdindeyiz" dedi.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK"

Altıntaş, "Covid19 pandemi sürecinde 50 bin civarında maske ürettik. Biz pazar yerlerinde maske dağıttık. Dezenfektan verdik esnaflara, camilere, kamu kurumlarına. Bunlara devam ediyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Dezenfektan istasyonları kurduk. Mahallelerde dezenfeksiyon çalışmaları yaptık. Covid19 başımıza büyük dert" dedi.

Altıntaş son olarak, "Bozdoğan Belediyesi emin ellerde. Artık tasarruf eden bir belediye olacak. Bu tasarrufta vatandaşa hizmet olarak dönecek. Farkını da hep beraber göreceğiz. Geçmişteki hatalar olmayacak. Bize güvenin. Sizin daha güzel hizmetlere layık olduğunu biliyoruz" dedi. (ARİF YILMAZOĞLU)  
Son Eklenen Haberler