Sığırlarda embriyo transferi kursu Aydın'da gerçekleştirildi

29 Temmuz 2019, Pazartesi 17:47

     


Aydın Veteriner Hekimleri Odası tarafından, 5 gün süren "Sığırlarda Embriyo Transferi Kursu" düzenlendi.

Aydın Veteriner Hekimleri Odası, 22-26 Temmuz tarihleri arasında Veteriner Hekimlere yönelik, Tarım ve Orman Bakanlığı Yetkisi ve Sertifikalandırması ile 5 gün süren, laboratuvar, çiftlik ve mezbaha materyalleri destekli, 'Sığırlarda Embriyo Transferi Kursu'nu gerçekleştirdi.

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, eğitimle alakalı şunları söyledi:

"Aydın'da bir ilk olmasının yanı sıra, Türkiye'de de ender sayıda gerçekleştirilmiş olan bu eğitim programını organize ederek, şehrimizin ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden eğitime katılan meslektaşlarımızı odamızda ağırlamaktan büyük gurur duyduk. Embriyo transferi uygulaması, ırk ıslahının ve genetik ilerlemenin hızlandırılması konusunda büyük öneme sahiptir. Bu uygulamanın yaygınlaşması ülkemiz hayvancılığında taşları çok olumlu yönden yerinden oynatacaktır. Yurtdışından verimi ve genetik kapasitesi yüksek hayvanları satın alabilmek, ithal edebilmek maalesef mümkün değil, hiç kimse bir başkasına, kendi işletmesinin göz bebeği hayvanlarını satmak istemez, gözden çıkardıkları, işletmelerine fayda sağlamayacağını düşündükleri hayvanları satmak isterler. Ancak bu kaliteli ineklerin embriyoları satın alınabilir ve ülkemizdeki ineklere embriyo transferi uygulamalarıyla nakledilerek kısa sürede yüksek kapasiteli hayvanlar elde edilebilir.

"BU EĞİTİMLERİ DÜZENLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Biz ülke hayvancılığımız için embriyo transferi konusunun büyük öneme sahip olduğunun farkındayız ve meslektaşlarımızın bu konuda uzmanlaşması, embriyo transferi uygulamalarının yaygınlaşması için elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Bu ve benzeri eğitimleri sıklıkla düzenliyoruz, düzenlemeye de devam edeceğiz. Kurs Eğitmenimiz, Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Sağırkaya hocamıza, davetimizi geri çevirmeyerek kurs süresince bizlerle olan Veteriner Doğum ve Jinekoloji Uzmanı meslektaşımız Dr. Fatih Kuzugüden’e, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Personeli Veteriner Hekim Mustafa Dilek’e, Eğitim Uygulamaları için hastalıktan ari modern çiftliğinin kapılarını bizlere açan meslektaşımız Veteriner Hekim Batuhan Akdeniz’e ve kursumuza katılan meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz." (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler