"İyotun önemli olduğunu anlamalıyız"

14 Ekim 2020, Çarşamba 14:16

     


Endrokronoloji Uzmanı Dr. Banu Öztürk Ceyhan ve Diyetisyen İrem Nur Kubanlı, tvDEN'de yayınlanan Emin Aydın'la Baş Başa programının konuğu oldu. Programda iyot eksikliği konuşuldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

İyota değinen Banu Öztürk Ceyhan, "İyot vücutta bulunmayan mutlaka dışarıdan almak zorunda olduğumuz bir mineral. Vücudun kendi kendine üretme kapasitesi yok. İyotlu tuzun çıkış noktası da bu. Dünyada yüzde 72 oranında iyot eksikliği var. Bunu tiroid ile özdeşleştirmiş durumdayız. Bütün sistemin çalışmasında kilit noktada bir minarel iyot. Dünyada bir endemik hastalık bu. Bütün dünyanın ortak bir sorunu bu. İyot eksikliği her aşamada farklı sebeplere neden oluyor. İyot eksikse vücutta troid bezinin büyümesi guatr sebebiyetine yol açıyor. İyotu bir şekilde sokmamız gerekiyor. Tuzun da fazla tüketilmesi sağlık açısından kötü olduğu için iyotu sadece tuzdan almamalıyız. Bir gebe gebelik boyunca yeterli iyot olmazsa bebek doğduğunda iyot eksikliği ile doğar. Bebeğin sağlık durumuna zarar verir" dedi.

"TUZLU SU BALIKLARININ İYOT İÇERİĞİ YÜKSEK"

Günlük alınması gereken miktarı açıklayan İrem Nur Kubanlı, "Bir yetişkinin günlük alması gereken iyot miktarı 150 mikrogram. Gebelerde 250 mikrogram, çocuklarsa 50 ile 100 mikrogram. İyot eksikliğinin giderilmesi için gün de 5 gramı geçmeyecek şekilde iyotlu tuzun kullanılması gerekiyor. Deniz ürünleri iyottan çok zengin. Balık ürünleri tüketilmeli. Tuzlu su balıklarının iyot içeriği yüksek" dedi.

"TOPLUMSAL AÇIDAN BİR SORUN"

İyotun toplumsal sorun olduğunu söyleyen Ceyhan, "İyot eksikliği halsizlik, çabuk yorulma, kas güçsüzlüğü, soğuğa toleranssızlık, saç dökülmesi, kilo almaya meyil, kadınlarda adet bozukluklarına sebep oluyor. Bebeği olmayan çiftlerde ciddi bir iyot eksikliği görüyoruz. Kısırlığa da sebep oluyor. Benzer bulgular bir çok şeyde var ama buna benzer şikayetler varsa hekime başvurmak gerekiyor. Dünya üzerinde bir çalışma yapıldı 100 kişiden 90'ında iyot eksikliği görüldü. İyotun önemli olduğunu anlamalıyız. İyot eksikliği olan bir bebek zeka geriliği ile geliyor. Bu toplumsal açıdan bir sorun" dedi.

"İYOTLU TUZU SAKLAMALIYIZ"

Kubanlı, "İyotlu tuz olarak satın alıyoruz ama yeterli olarak alabiliyor muyuz? Bunu sorgulamak gerekiyor. Tuzun koruyucu poşetin içinde satın alınması gerekiyor. Açıkta tuz almamak gerekiyor. Kapalı bir kavanozda ışıksız ve serin bir ortamda saklanması gerekiyor. Ocaktan uzak olmalı. Isıdan, ışıktan ve nemden saklanmalı. Tuzu en son atmak gerekiyor yemeğe iyotu sonra yanıyor. Haftada 2 defa danışanlarıma balık yazıyorum. Diğer tuzların kullanılmaması gerektiğini söylüyorum. Selenyum tüketmeliyiz. Tam buğday, tam tahıllarda, kuruyemişlerin dış kabuklarında, et ve et ürünlerinde selenyum var" dedi.

"İYOT EKSİKLİĞİ KANSERE SEBEP OLUYOR"

İyot eksikliğinin kansere sebebiyet vereceğini söyleyen Ceyhan, "Tiroid hastalıklarının sebebi iyot eksikliği. Çocuğun reflekslerinin gelişmemiş olması iyot eksikliğini bize gösterebilir. Erişkinde metabolizma yavaşlar. Kabızlık şişkinlik gibi mide bağırsak sorunlarına yol açar. Meme kanseri artar, prostat kanseri artar. D vitamini eksikliği bir çok kansere sebep oluyorsa iyotta sebep oluyor. Bir çok kanserin sebebi de iyot. İyot bir çok gıda ile de alabileceğimiz bir şey. İyot nefes yoluyla da alabileceğimiz bir şey. Deniz kenarında yürümek bile yetiyor. Deniz kenarında yaşayan kişilerin daha sağlıklı olduğu gibi bir bağlantı var. Yediğimiz ekmeklerin içinde brom var. Brom iyotu bağlayan temel bir mineral. Brom aldığımız zaman vücudumuza aldığımız iyotu kullanamıyoruz. Yoğun ekmek tüketmek de iyot eksikliğine sebep oluyor. Çok sık flor alanda da iyot eksikliği oluyor. Gebelerin yoğun iyot alması lazım. Ben tüm gebelerime iyot desteği başlatıyorum. Her gebe için böyle olması gerekiyor. Bebeğin fiziksel ve beyinsel gelişimi ile direk etkili iyot. " dedi.

"ÇOCUKLARIMIZA DOĞRUYU ÖĞRETMELİYİZ"

Ceyhan, "Çocuklarımız eskisine göre daha kilolu ve hantal oldu. Çünkü eskiden dışarıda koşarlar, oynarlardı. Şimdi teknoloji başına geçtiler. Evde ne yiyorsak çocuğumuz da onu yemeli. Bir çocuğun fastfood ürünleri yemesini istemiyorsak evde yemek yemeliyiz. Ev yemeği zeytinyağlı yemeliyiz. Doğru oranda sebze ve meyve yemeliyiz. Biz ne yaparsak çocuğumuz da onu yapar. Biz yapmazsak çocuğumuz da yapmaz. Paketli içeceklerin içine katkı maddeleri koyuluyor. Meyvenin suyunu içmektense kendisini yemek lazım. Süt tek protein kaynağımız değil. Baklagilleri ihmal etmememiz lazım. " dedi.

"PAKETLİ ÜRÜN TÜKETİMİNE KARŞI KORUMALIYIZ"

Kubanlı, "Çocukların iyi bir kemik gelişimi için süt ve ayran tercih edilmesi gerekiyor. Paketli ürün tüketimine karşı çocukları korumalıyız. Anne çocuğuna çok güzel bir sofra oluşturuyor ama yanına bir kola koyuyor. Tüm dengeleri bozuyor. Bir ayran koyulabilir. Kahvaltıya süt koyulabilir. Bunun dışında çocuklara her zaman paketli ürünlerden korumak gerekiyor" dedi. (ARİF YILMAZOĞLU)  
Son Eklenen Haberler