Sezgin: PYD-YPG ile görüşmeler yapıldığı doğru mu?

11 Mayıs 2019, Cumartesi 16:58

     


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Türk yetkililerin PYD/YPG’lilerden oluşan SDG ile görüşüp görüşmediğini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Türk yetkililerin, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD/YPG’den oluşan Suriye Demokratik Güçleri ile görüştüğü iddiaları meclise taşındı. İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması üzere TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu. Sezgin soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"2 hafta kadar önce Türk yetkililerle SDG yöneticisi ve PYD-YPG mensubu Mazlum Kobane kod adlı Ferhat Abdi Şahin (Şahin Cilo) arasında birkaç kere görüşme yapıldığı ısrarla öne sürülmektedir. Basına açıklama yapan kaynaklar ayrıca, bu görüşmelerin ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi aracılığıyla başlatıldığını ifade etmiştir. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olarak bilinen PYD-YPG ile doğrudan ya da dolaylı olarak görüşmeler yürütüldüğü doğru mudur? Bu görüşmeler hangi amaçla gerçekleştirilmektedir? Görüşmeler kapsamında PYD-YPG’den ne alınması, karşılığında ne verilmesi planlanmaktadır? Söz konusu görüşmeler hakkında TBMM’ye veya muhalefet partilerine bir bilgilendirme yapılması düşünülmekte midir? (GÖKHAN DÜZYOL) 
Son Eklenen Haberler