Son 3 yılda 450'ye yakın sağlıkçı intihar etti

16 Kasım 2018, Cuma 18:08

     


CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, geçtiğimiz hafta TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen AKP’nin sağlıkla ilgili kanun teklifine ilişkin Genel Kurul’da çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında öncelikle Türkiye’de 78 ilde meslek hastalıkları hastanesi olmadığı için işçilerin hayatını kaybettiğinin altını çizen Beko, ayrıca kanun teklifinin OHAL döneminde yapılan uygulamaların bu dönemde de yasalaştırılarak devamını sağlamaya yönelik olduğunu ifade etti.

Son 3 yılda 450’ye yakın sağlıkçının intihar ettiğini hatırlatan CHP’li Beko, “OHAL ilan edildiği dönemde 70'e yakın arkadaşımız maalesef intihar etmiş. Bunların içerisinde doçentler var, hekimler var, polis arkadaşlarımız var, askerler var, öğrenciler var. Dolayısıyla, Genel Kurul toplantısında eğer teklifte yer alan 5'inci madde bu şekliyle uygulanırsa emin olun, yeni bir OHAL dönemine hep beraber gireceğiz” dedi.

OHAL sürecinde 150 bine yakın kamu çalışanın mahkeme kararı olmaksızın ihraç edildiğini hatırlatan CHP’li Beko, “Bugüne geldiğimizde ihraç edilen hekim sayısı 3 bin 383 olmuştur, 7.874 ihraç edilen sağlık çalışanını da topladığımızda ihraç edilenler 11 bini aşmıştır. Ancak son süreçte 7 bin 500'e yakın sağlık emekçisi de göreve dönemezse, bu sayı maalesef 18 bini geçecektir” diyerek şöyle devam etti:

“OHAL döneminde kamudan ihraç edilen ve daha sonra da intihar eden arkadaşlarımızdan bazılarının hikâyelerini sizlerle paylaşmak istiyorum: Hasan Orhan Çetin, asistan hekim. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde biyokimya asistanı olan Çetin, FETO soruşturması kapsamında açığa alındı. Bunun üzerine ağır bir bunalıma giren Çetin, 19 Şubat 2017'de çalıştığı hastanenin 10'uncu katından atlayarak intihar etti. Ölümünden sonra Çetin'in byLock kullanmadığı yani byLockçu olmadığı ortaya çıktı.

İbrahim Halil Özyavuz, radyoloji uzmanı. ByLock kullanıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve Silivri Cezaevine tutuklu olarak gönderilen radyoloji uzmanı doktor İbrahim Halil Özyavuz, 2 Haziran 2018 günü yaşamını yitirdi. Özyavuz'un intihar ettiği öne sürüldü.

Mustafa Sadık Akdağ, diş hekimi. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yardımcı doçent olarak görev yapan 34 yaşındaki Sadık Akdağ FETÖ kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Psikolojik olarak bu durumun etkisinden kurtulamayan Akdağ, 27 Şubat 2017 tarihinde, evinde başına ateş ederek maalesef intihar etti. Biz daha kaç kişinin intihar etmesini bekliyoruz?”

Kanun teklifinin Anayasa’ya da aykırı olduğunu altını çizen Beko, son olarak da “Türkiye'de yaklaşık 145 bine yakın hekim var. Bir doktora 572 hasta düşmektedir. Türkiye'de yine yaklaşık 10 bin kişiye 17 doktor düşerken OECD ülkelerinde 10 bin kişiye 35 doktor düşmektedir” hatırlatmasında bulundu.

Ayrıca Beko, bu yasa bu şekilde uygulanırsa tıp öğrencileri, sağlık emekçileri ve hekimlere karşı İşlenecek bir cinayet olacaktır dedi. (ÖZLEM YILMAZ) 
Son Eklenen Haberler