Yeni seçilen belediye başkanlarını acemi berbere benzetti
5 Nisan 2024, Cuma 18:18Son güncelleme: 28 Nisan 2024, Pazar 20:11
Tweet | ||
![]() |
Gazeteci Emin Aydın’ın tvDEN’de yayınlanan “Baş Başa” programının konuğu Hukukçu-Sosyolog Dr. Zekai Savaşlar oldu. Aydın’da yeni seçilen tüm belediye başkanlarını “acemi berber çırağı” olarak gördüğünü belirten Savaşlar, “Burada asıl görev büyükşehir belediyesine düşüyor” dedi. Savaşlar, yerel seçimlerde AK Parti’nin neden oy kaybettiği hakkında da analizlerini aktardı.
Savaşlar, 31 Mart 2024 yerel seçimleri hakkında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:
“YEREL SEÇİMDEN ÇOK GENEL SEÇİM GİBİ GÖRÜLEBİLİR”
“Bir dip dalga hareketinden bahsediyorlar, esasında bakarsanız öyle mi değil mi tartışılabilir. Ancak şuna bakmak lazım ki, seçmen eğilimlerini etkileyen faktörler çok çeşitli. Yani siyasal faktörler, ekonomik faktörler, sosyolojik faktörler. Her oy sahibi kendi pozisyonuna göre oy veriyor. Kimisi akrabalıktan, hemşerilikten, partizanlıktan, ideolojiden. Fakat artık herkesin de bildiği gibi bu tencerenin galibi olmaz, rakibi olmaz. Merhumun seneler önce söylediği şey bugün gerçekleşti. Bu ekonomik durum bu seçimleri alt üst etti. Bu açıdan baktığınız zaman bunu bir yerel seçimden ziyade bir genel Türkiye seçimi gibi de görebilirsiniz.”
“SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENLERİN ÇOĞU İKTİDAR YANLISI”
Yapılan seçimlere katılımın düşük kalması hakkında da görüşlerini aktaran Savaşlar, “O sandığa gitmeyenlerin genellikle iktidar yanlısı olanlardan olduğu tespit edildi. O da kendi gruplarına, partilerine bir küskünlük, bir kırgınlık olduğu meydana çıktı. Bir de emekli beklediği haberi alamadı. Baştan düğmeyi yanlış iliklerseniz iş buraya kadar geliyor. Şimdi lüzumsuz bir takım ekonomik uygulamalar, Nas politikası, zamanında faiz dengesinin kurulamaması, beklentileri artırır. Şimdi 15 milyon emekliden bahsediliyor. SGK’nın emeklileri karşılama oranı yüzde 70. Yani yüzde 70 gelir var, yüzde 100 gider var. Yüzde 30 açık var. Sübvanse ediliyor, şimdi bu 15 milyon emekli, devamlı enflasyona göre artış talep edecek. Artık bu kronik olur. Bundan sonra hangi iktidar gelirse gelsin, belirleyici emeklilerin maaşı olacaktır” ifadelerini kullandı.
“YENİ BAŞKANLARI ACEMİ BERBER ÇIRAĞI GİBİ GÖRÜYORUM”
Gazeteci Emin Aydın’ın, Aydın’da yeni seçilen belediye başkanlarına tavsiyelerini sorması üzerine açıklamalar yapan Dr. Zekai Savaşlar şunları kaydetti: “Şimdiki sistem yanlış. Cuma günü esnaf olan adama, pazartesi günü şehri teslim ediyorsunuz. Belediye başkanı olmak için finans bileceksin, hukuk bileceksin, biraz projeden anlayacaksın. İmardan bileceksin bir vizyon sahibi olacaksın. Dolayısıyla yeni belediye başkanlarımızın hepsi de acemi berber çırağı gibidir. Şu anda benim gözümde hani derler ya ‘Acemiye tıraş olan pamuğu cebinde taşısın’ diye. Bunlar da işi öğreninceye kadar 1-2 yıl geçecek. Burada esas görev Büyükşehir Belediyesi’ne düşüyor. Büyükşehir'in il bazında bir master planı programı olur ise ilçe belediyeleri bunları projelendirme konusunda daha rahat olur ve zaten Büyükşehir Belediyelerinin kurulma amacı da buydu esasen.”
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde