Aydın’da lezzetin adresi: Keşkekçi Hülya
21 Mayıs 2024, Salı 20:13Son güncelleme: 21 Mayıs 2024, Salı 20:40
Tweet | ||
|
Aydın’ın Kuyulu ilçesinde ‘Keşkekçi Hülya’ olarak hizmet veren Hülya Yardımcı, lezzetli keşkeğinin sırrını paylaştı.
Yaptığı işte her zaman en kaliteli ve en iyi hizmeti sunan Keşkekçi Hülya, başarı hikayesi ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Göçmen bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Hülya Yardımcı hayat hikayesini anlattı; “Aslında yol kendiliğinden çizildi geldi. Zor bir çocukluk vardı, biz uç bir köyden geldik. Okuması yazması olmayan, suyu ve yolu olmayan bir köydü. Sonra evlendim evlendiğimde hayata bir sıfır başladım çünkü okuma yazmam yoktu. İlk olarak bunu hallettim ikinci keşkeği öğrendim. Keşkek yapan birini görünce merak sarmıştı bana o kişiye ‘Bana keşkek yapmayı öğretir misin’ dedim teyze mesleği öğretti.
Altı sene çıraklık yaptım, bu arada boş durmadım mesleği öğrendim, kendimi geliştirmeye başladım, uçağa bindim Arabistan‘a gittim, ehliyetimi aldım. Artık haz almaya başlamıştım, haz aldıkça bir şeyler yapmak istiyorsun, insanlar seni övdükçe daha iyi yol buluyorsun, benim yolum bunlardan oluştu. İnsan yaptığı şeyden zevk aldıkça iyi bir yol çizer, bu da başarı öyküsü getirdi. Bazen ‘Hülya teyze işine aşıksın’ derler, düşünürüm ‘ben işimin neyine aşığım’ , bu iş çok zor, dünyanın en zor işindeyim, sabaha kadar uykusu yok, akşama kadar servisi var, iki gün boyunca ama ‘evet ben işime aşığım’. Çünkü bana kazandırıyor, bu haz veriyor bana. Sana kazandıran bir şeye aşık olursun. O yüzden talep arttıkça iyi yere geldim, övüldükçe iyi yere geldim, hayallerim arttı, ufkum arttı, bu iyi iş yapman demek” dedi.
Yaptığı keşkeğin lezzet sırrını aktaran Keşkekçi Hülya, “Gelen misafirlerim bir kaşık keşkek alınca yüzerinde gerçekten o mutluluğu görüyorum, onların nasıl bir zevk aldığını görüyorum. Bu işin esas sırrı burası. Hülya teyzenin girdiği ev burası, parayla hiçbir şey yok, çeyizlerim de burada gelenleri de misafir gibi görüyorum. Haftada üç gün Cuma, cumartesi, pazar keşkek yapıyoruz. Keşkek özel bir yemek, günü özel olmalı. Akşamdan hazırlamaya başlıyoruz keşkekleri. Keşkekte beş ürün kullanıyoruz buğday, et, tereyağı, su ve tuz. Etler ayrı haşlanır, buğday ayrı haşlanır. Bunlar beş 6 saat kaynıyor. Etleri tiftilerek buğdayın içine birleştiriliyoruz, 4 saat boyunca hamur kıvamına gelene kadar gençlerimiz keşkeği dövüyor. İçerisine tuz ve tereyağı ekleyerek dövmeye devam ediyoruz.
Son olarak üzerine kendi yaptığımız özel tereyağında kırmızı sosunuzu dökerek sunuma hazır hale getiriyoruz. 10 saat sadece pişme süresi hazırlığını da düşünürsek iki günü alıyor. 6 saati haşlama ile geçiyor, geriye kalanı dövmekle hazırlıklı geçiyor, zor bir yemek ama çok güzel bir yemek. Keskin püf noktası tuz ayarı. Keşkeğin lezzeti tuzdan gelir, ikincisi ise et oranı, birebir et buğday da asla lezzet vermez illa et oranı üstü olacak, üçüncüsü de çok çok güzel dövmek gerekiyor, asla diri buğday kalmamalı sakız gibi olmalı” ifadelerini kullandı.
Genç girişimcilere de tavsiyelerde bulunun Keşkekçi Hülya, “Gençler ne iş yaparlarsa yapsınlar bu meslekten de ziyade kişiliklerini oturtsunlar. Dürüst bir birey olsunlar, iyi insan olacaksın. Yerine göre ‘evet’, yerine göre ‘hayır’ demeyi bileceksin, geçmişini unutmayacaksın, nereden geldiğini unutmayacaksın” dedi.
HABER VİDEOLARI
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde