"Çiftçiyi yok ettiniz"

22 Ekim 2020, Perşembe 14:04

     


CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, AK Parti iktidarına eleştirilerde bulunarak, “Tütün üreticimiz ürününü sattıktan sonra evini yeniliyordu, çocuğunu evlendiriyordu, yatırımını yapıyordu ama maalesef siz iktidara geldikten sonra çiftçiyi yok ettiniz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının tütün üretimini ve üreticisi yok ettiğini savundu.

“BUNUN YÜZDE 1'İNDE DAHİ TÜRK TÜTÜNÜ KULLANILMIYOR”

TEKEL’in özelleştirmekle AK Parti iktidarının büyük hata yaptığını belirten Yıldız, "Türkiye'de siz TEKEL'i özelleştirirken 290 milyon liraya, alan yandaşınız parayı yatırmadan Amerikan şirketiyle anlaşarak bir ay sonra 900 milyon liraya devretti. Yani kendi cebinden para çıkmadan 610 milyon dolar cebine para attı; bunu hepimiz biliyoruz. Özelleştirildikten sonra yabancı sermaye geldi Türkiye'ye ve Türk tütününü yok etti, dışarıdan ithal tütün getirdi. Türkiye'de yaklaşık 110 milyar adet sigara üretiliyor arkadaşlar, 110 milyar adet ve bunun yüzde 1'inde dahi Türk tütünü kullanılmıyor. Şimdi aklınız başınıza geldi, yüzde 25'e getiriyorsunuz. Tabii, o lobiler saraya gelip gidiyor, onların hepsinin kim olduğunu biliyoruz. Orada pazarlık usulü yaptınız; bu yıla, 2022'ye, 2023'e ve 2024'e yaydınız. ‘Millîyiz’ diye her yerde hava atıyorsunuz. Yahu, millîlik bu mu? Yani Türkiye'de bedavaya TEKEL'i özelleştireceksiniz, aradan 610 milyon dolar para götüreceksiniz, sonra geleceksiniz, Türkiye'deki tütün üreticilerini yok edeceksiniz. Ben Aydın Didimli'yim, benim 3 tane köyümün geçim kaynağı tütündü arkadaşlar. Yani o köylerin hepsi, sabahın köründe gidip tütün yapıp sattıktan sonra evini yeniliyordu, çocuğunu evlendiriyordu, yatırımını yapıyordu ama maalesef siz iktidara geldikten sonra çiftçiyi yok ettiniz” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN 150 MİLYAR BORCUNU SİLELİM”

Aydınlı üreticilerin sorunlarını da dile getiren Yıldız, “Üç aydan beri Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla bütün milletvekillerimiz 81 ili geziyoruz. Ben de geçen hafta Aydın'daydım. Aydın esnafıyla, KOBİ'lerle görüştük. Yem fabrikasına gittik, yem fabrikasında diyorlar ki: ‘Sayın Vekilim, biz yem üretiyoruz ama bu yemin ham maddesinin yüzde 47'sini ithal ediyoruz’ Hazine Bakanı değerli damat dedi ki: ‘Ya, dolar yükselirse yükselsin’ Bir örnek vereceğim, 200 TL'yi siz çıkardınız, yani TL'den 6 sıfırı attınız değil mi? 200 TL'yle 125 dolar alıyorduk. Şu an 2020'de biz 120 dolar almak için 970 lira para saymak zorundayız, 970 lira. Yani, bizim paramız yüzde 70 değer kaybetmiş. Ham maddenin yüzde 47'sini-yüzde 50'sini yurt dışından getiriyoruz buraya. Çiftçileri yok ettiniz. Şimdi ben size soru soruyorum: 2006'da bir kanun çıkardınız değil mi? Millî gelirin yüzde 1'i çiftçiye prim olarak dağıtılacaktı. Hesap yaptığımızda şu an çiftçinin sizden alacağı 157 milyar TL. Şu an çiftçinin borcu ne kadar? 150 milyar lira. 150 milyar lira çiftçinin borcu var arkadaşlar. Madem siz bu Türk çiftçisini seviyorsanız, gelin önümüzdeki dönemde getirin Cumhuriyet Halk Partisi olarak destek veririz, bu 150 milyar TL'yi silelim zaten çiftçilerin alacağı var sizden, o zaman ödeşelim” ifadelerini kullandı. (SEDA ALKAN)  
Son Eklenen Haberler