Gemi maketleri asıllarını aratmıyor

28 Ağustos 2018, Salı 15:49

     


Muğla'nın Datça ilçesinde, uzun yıllar uluslararası bir İngiliz havacılık şirketinde yönetici olarak çalışan Demokan Ökten, emekli olduktan sonra hobi olarak yaptığı gemi maketlerinden oluşan bir sergi açtı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Datça Belediyesi Liman Sanat Galerisi'ndeki serginin açılışına kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. İstanbul Belediyesi'nin 2009 yılında açtığı gemi maketçiliği kursunda bir yıl süreyle eğitim gördüğünü belirten Ökten, "Kurslardan sonra gemilere olan ilgim daha çok arttı. Kurslar bana kendimi geliştirme fırsatı verdi. 2009 yılından beri gemi maketleri yapıyorum. Yaklaşık 10 yılda 15 gemi maketi yaptım. Tamamı el işçiliğinden oluşuyor. Ahşap ağırlıklı olarak çalışıyorum. Ancak başka bazı materyaller de kullandığım oluyor. Kürdan, zımba teli, kibrit, vida ve çivi gibi malzemelerden yararlanıyorum" dedi.

Türkiye'nin tarihinde önemli bir yere sahip olan Bandırma ve Alemdar gemilerinin yanı sıra İstanbul'daki günlük yaşantının vazgeçilmezleri arasında bulunan yolcu vapurları ve balıkçı teknelerinin maketlerini de yapan Ökten, "Maketleri, gemilerin mevcut planlarına göre aslına uygun ölçülerde yapıyorum. Artık, gemi mühendisleri gibi oldum. Her bir gemi maketi için en az 6 ay çalışıyorum" dedi.

2 Eylül'e kadar açık kalacak olan sergide yer alan gemi maketleri, 1000 TL ile 7 bin 500 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı bekliyor. (DHA) 
Son Eklenen Haberler