Aydın'ın güneşi bu kez üşütecek

11 Ocak 2020, Cumartesi 12:14

     


Aydın Ticaret Borsası (ATB) tarafından başvurusu yapılan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) güdümlü proje kapsamında desteklenen, "Aydın Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Soğuk Hava Deposu" yapım işi ihalesi için Aydın Valiliğinde imzalar atıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

GEKA'nın ilk güdümlü projesi olan ve yapım işi ihalesi imza törenine, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, ATB Meclis Başkanı A. Bahri Erdel ile Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Meclis Başkan Yardımcıları Rıza Uyar ve Ahmet Şenel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Ülgen, Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadir Yıldız ve Kazım Günaydın, Meclis Üyesi Ali Çevik ile Genel Sekreter Neslihan Duymaz katılım sağladı.

“TOPLAM MALİYETİ 5.5 MİLYON”

Başkan Çondur yaptığı açıklamada, “Aydın Ticaret Borsası başvurusunda, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Odası, Söke Ticaret Borsası ve Efeler Ziraat Odası ortaklığında GEKA güdümlü proje desteği kapsamında desteklenen Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Soğuk Hava Deposu ihalemizi gerçekleştirdik. Erbeyli Mahallesi’nde 19 bin metrekare yüzölçümlü alanda kurulacak olan soğuk hava deposu, yaklaşık 180 gün içerisinde tamamlanarak üyelerimizin hizmetine sunulacaktır. Proje, tüm ilimize hizmet edecek ve örnek teşkil edecek, ilimiz ürünlerine değer katacaktır. İlimizde yapılacak soğuk hava deposu yatırımı ile ağırlıklı olarak meyve ve sebzeler olmak üzere; et ve et ürünleri, beyaz et ürünleri ve soğuk muhafaza gerektiren ürünler depolanabilecek. Tesis bünyesine şebeke bağlantılı yenilenebilir enerji kaynağı olan 254 kWh kapasiteli fotovoltaik güneş panelleri kurulacaktır. Soğuk oda, donmuş oda, şoklama odası, işleme odası ve ön soğutma odalarına sahip olacaktır. Proje toplam bütçesi, 5.5 milyon TL’dir. Sayın Valimize projemize sağladığı desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi arz ediyorum. Üyelerimize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“AYDIN’IN KRONİKLEŞEN BİR SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİLDİ”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu proje Aydın’ın kronikleşen ve senelerce sürüncemede kalan bir sorununa çözüm getirdi. Çok şükür çözüme kavuşuyor inşallah. Aydın’da incir üreticileri başta olmak üzere her türlü ürün yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin ürünlerine değer katacak bir tesis ortaya çıkarılacak. Güneş enerjisiyle kendi ihtiyacını üretecek olması ayrıca güzel. Bu sayede maliyetin daha düşük olmasıyla hem üreticilerimize hem de Aydın’ımıza katkı sağlayacak. GEKA tarafından Güney Ege bölgesinde hayata geçirilecek olan ilk güdümlü projeye Aydın olarak imza atmış olmak, bizleri ayrıca mutlu ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun inşallah” diye konuştu.

Konuşmaların ardından projenin tüm paydaşları tarafından imzalar atıldı. (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler