Aydın’da yapılan UMKE tatbikatı aslını aratmadı.

1 Temmuz 2021, Perşembe 16:54

     


Aydın İl Sağlık Müdürlüğü 2021 yılı UMKE Faaliyet Planı kapsamında 28-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Nazilli İlçesi eski Sümerbank Basma Fabrika Sahası içerisinde UMKE temel eğitim tatbıkatı gerçekleştirildi. 101 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitim ve tatbikata Aydın UMKE, Denizli UMKE ve Muğla UMKE ile Aydın ilinde gönüllü olarak görev yapan STK’lardan UMUT EFAK, TAKED, TRAC ekipleri katıldılar. Jandarma Genel Komutanlığı ve Aydın Taktik Filo Komutanlığı da helikopter ile destek verdi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Hazırlanan senaryo gereği fabrika sahası içerisindeki depolarda patlama ve sonrasında yangın meydana geldi. Acil Çağrı Merkezine ulaşan yangın ihbarına istinaden ilk aşamada bölgede bulunan itfaiye ekipleri, 112 ambulans ekibi ve 1 UMKE Timi olay yerine yönlendirildi. Yapılan ilk değerlendirme sonucu 3. Derece yanığı olan kırmızı triyaj kodlu bir yaralı UMKE Timi refakatinde Jandarma Filo Komutanlığından temin edilen helikopterle ADÜ Hastanesine sevki sağlandı.

İtfaiye ekipleri tarafından söndürme ve soğutma çalışmaları devam ettiği esnada kimyasal madde deposunda şiddetli bir patlama meydana geldi. Acil Çağrı Merkezine patlama sonrası çok sayı işçinin yaralandığı aynı zamanda kimyasal sızıntı olabileceği ihbarı yapıldı. Komuta Kontrol Merkezi tarafından olay bölgesine ilave olarak 112 ambulans ekipleri,5 UMKE Timi, İl AFAD Müdürlüğüne bağlı arama kurtarma ekipleri ve KBRN ekibi, Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik birimleri, çok sayıda Sivil Topum Kuruluşu STK (AKUT, KIZILAY EFAK, TRAC, UMUT) yönlendirildi.

AFAD tarafından yapılan olay yeri değerlendirmesi sonucu; kimyasal sızıntı tespit edilmedi. UMKE ekibi patlama bölgesinde 7 yeşil, 3 Kırmızı, 2 sarı triyaj kodlu toplam 12 yaralı tespit etti. Yaralılar UMKE ekipleri tarafından ilk müdahaleleri olay yerlerin de yapılarak Nazilli Devlet Hastanesi ne nakledilmek üzere afet bölgesinde kurulan Tıbbı Uç Noktaya (TUN) taşındı. Ayrıca yangın ve patlamadan etkilenerek 4 katlı bir binanın 3. Katında mahsur kalan iki yaralı ip sistemleri yardımıyla tahliyesi yapılarak Umke ekiplerine teslim edildi.

"BİZLER BU TATBİKATTAN ETKİLENDİK"

Olay yerinin detaylı taramasında hasta ve yaralı kalmadığı, yangın ve kimyasal riskin bertaraf edildiği bilgisi teyit edilerek tatbikat tüm kurumların işbirliği içinde başarıyla tamamlandı. Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, “Belirlenmiş bir senaryo gereği STK.ları UMKE ekiplerimiz, bölgelerden diğer illerimizden gelen ekiplerinde katılımı ile bir tatbikat gerçekleştirdik. Bilindiği üzere UMKE faaliyetleri Acil Sağlık Hizmetleri faaliyetleri olağan dışı ve olağanüstü olaylarda gerçekleşen durumlarda ekiplerimiz müdahale etmektedirler. Bu bir kültür özellikli 1999 depreminde bu tür faaliyetlere ağırlık verildi. UMKE ve AFAD ile beraber her yıl kendini güncelleyen ve her yıl daha iyi bir konuma gelen bir kurtarma faaliyeti tatbik ediliyor. İlimizde de Nazilli’de eski Sümerbank alanında da bunun bir örneğini sergiliyoruz. Arkadaşlarımız da canla başla çalışarak bunu daha da gelişmiş bir hale getirdiler. Güzel bir tatbikat oldu. Emeği geçen tüm ekiplerimize ve bize bu bölgeyi tahsis eden Sümer Kampüsü Koordinatörü ve Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetcioğlu ile Sümer Kampüsü İdari Amiri Cemal fillikçioğlu’na çok teşekkür ediyorum. Tatbikatımız çok gerçekçi idi. Bizlerde bu tatbikattan etkilendik” dedi.

Başarılı bir şekilde gerçekleşen tatbikat sonrası Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, yer tahsisi konusunda yardımcı olan Sümer Kampüsü Koordinatörü ve Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetcioğlu ile Sümer Kampüsü İdari Amiri Cemal fillikçioğlu’na ve tatbikatta yer alan personellere teşekkür ederek belge takdiminde bulundu. (DHA) 
Son Eklenen Haberler