ADÜ Hastanesi’nden yeni bir hizmet daha

6 Şubat 2021, Cumartesi 09:49

     


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi’nde, Başhekimliğin katkısıyla, ‘Yeni Nesil Genom Dizileme Sistemi’ uygulamasına başlandı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Tüm NGS panellerinin mevcut olduğu ADÜ Hastanesinde, likit biyopsi dahil, her türlü biyolojik materyalden NGS analizi yapılmakta olduğunu belirtildi. Ayrıca, piyasada veya test listesinde mevcut olmayan gen analizi panellerinin isteğe göre Prof. Dr. Gökay Bozkurt tarafından tasarlandığı belirtilerek; Premature Ovaryen Yetmezlik (Erken Menapoz) NGS Gen Panelinin sadece ADÜ Hastanesinde bulunduğu ifade edildi.

ADÜ Hastanesi’nde tek Tıbbi Genetik Uzmanı Prof. Dr. Gökay Bozkurt tarafından, olgunun Pedigri Analizi ve kliniğinin birlikte değerlendirilerek, NGS sonuçlarının Bioinformatik Analizi yapıldığı belirtildi. NGS sonuçlarının gerektiğinde DNA dizilemede altın standart olan Sanger Dizileme (Sanger Sequencing) Yöntemi ile de doğrulandığını belirten Prof. Dr. Gökay Bozkurt, Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi’nin çevre il ve ilçelerdeki kamu hastanelerine ve özel hastanelere de hizmet verdiğini ifade etti. (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler