Aydınlı üç çocuk annesi 25 yıldır tarlada enginar üretiyor
15 Mayıs 2024, Çarşamba 20:47Son güncelleme: 21 Mayıs 2024, Salı 20:42
Tweet | ||
![]() |
Aydın’da yaşayan evli ve üç çocuk annesi Halide Adalılar, 25 yıldır tarlasında enginar üretimi yapıyor.
25 yıldır Aydın’ın Efeler ilçesinde enginar üretimi yaptıklarını söyleyen Adalılar 5 yıldır da toptan perakende satışı yaptıklarını ifade etti.
Ağustos sonu Eylül başı gibi enginar dikimine başladıklarını ifade eden Adalılar, “Ağustos sonu Eylül başı gibi enginarın dikimi başlıyor. Biz kök enginarı ürettiğimiz için yerli sakız cinsi kök enginarı üretiyoruz. Esas üretimimiz o topraktan enginarın kökünü çıkartıyoruz çıkarttıktan sonra onları çoğaltarak tekrar toprağa dikimini yapıyoruz bu da Ağustos sonu Eylül başı Eylül ortalarına kadar devam ediyor. Sonrasında Aralık Ocak’tan sonra yavaş yavaş mahsul almaya başlıyorsunuz. Mart ayından haziran ortasına kadar da artık yavaş yavaş enginarları satışı devam ediyor ve haziran ortasında da sona eriyor” ifadelerini kullandı.,
“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA ULAŞTIRIYORUZ”
Enginarları Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyleyen Adalılar, “ Türkiye içerisinde pazarlamasını daha çok yapıyoruz yurtdışına şu an için yok gönderimimiz zaten ancak Türkiye içerisine yetiyor. Daha çok büyük şehirlerden perakende satışlarda İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara buralardan çok güzel talepler var toptan satışlarda da pazarcılarımız var aynı zamanda kıyı Ege kıyı illerinden gelip bizim buradan yerimizden alıp pazarlarına götüren pazarcılarımız da var pazar olarak daha çok enginar bilinmiyor aslında daha çok yeni çok başındayız enginarın tanıtımında ama çok da güzel bir potansiyel yakaladığımıza inanıyorum Türkiye içerisinde” diye konuştu.
“KARACİĞER VE KANSER HASTALARI MUTLAKA TÜKETMELİ”
Enginarın faydalarından söz eden Adalılar, “Enginar biliyorsunuz özellikle karaciğer rahatsızlığı olanlar karaciğer hastalığı olanlar için çok öneriliyor aynı zamanda sağlık açısından çok faydalı ve şifa eskiden yapraklarından tüyünden içerisindeki çanağına kadar her türlü şifasından faydalanabiliyoruz. Çok eskiden aynı zamanda bu tüylerinden tüm kısmından ilaç yapılıp tüketildiğini biliyoruz ama şu anda en çok müşterilerimizin çoğunluğu karaciğer rahatsızlığı olup da bu şekilde doktor tavsiyesiyle bizden aldığını söyleyen müşterilerimiz çok fazla enginar şifa deposu gerçekten mümkün olduğu kadar haftada iki gün üç gün tüketilmeli özellikle kanser hastaları ve dediğim gibi karaciğer rahatsızlığı olan hastalar için inanılmaz bir besin” dedi.
“ENGİNARIN ÖZÜNÜ ÇIKARIYORUZ”
Enginar’ın birçok alanda kullanıldığını söyleyen Adalılar, “Birçok alanda kullanılıyor yani çok fazla dediğim gibi bilinirlik yok şu anda ülkemizde ama yemeği de çok yaygın biz aynı zamanda enginarın damıtılmış suyunu da satıyoruz yani enginarın özünü çıkartıyoruz o suyunu yemeğini yemeyen insanlara ya da çocuklara suyunu da kullandırabiliyoruz” diye konuştu.
“KADIN OLDUKLARINI UNUTMASINLAR”
Kadın girişimcilere tavsiyelerde bulunan Adalılar, “Bir kadın olarak şunu söyleyebilirim ki kimseye kulak asmasınlar. İlk başta bu yola çıktığımızda maalesef ülkemizde de kadın olmak zor her zaman kadın olduğunuz zaman bir şeyleri çok daha fazla bildiğini düşünen sizden çok daha fazla bildiğini düşünen insanlar olacaktır çevrenizde ama sadece kendi iç sesinize güvenin ben öyle yaptım bundan sonra çok çok daha güzel şeyler yapacağıma da inanıyorum ama insan önce kendine inanmalı kendine güvenmeli önce kadın olduğunu unutmamalı bunu tavsiye edebilirim” ifadelerini kullandı. -
HABER VİDEOLARI
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik