“Cenazemiz olduğunda imam arıyoruz”

30 Mart 2021, Salı 12:13

     


Çine’nin Cumalı Mahalle Muhtarı Bahtiyar Uysal, “Mahallemizde bulunan camide son 5 yıldır düzenli bir imam yok. Son görevlendirilen imam da askere gitti. Bir vefat eden vatandaşımız olduğunda, komşu mahallelerde müsait olan imam arıyoruz” dedi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Çine’nin en büyük mahalleleri arasında yer alan ve 600 nüfusa sahip Cumalı Mahallesi’nde bulunan tek camide, sadece Cuma Namazı için geçici imam görevlendirildiğini belirten vatandaşlar, camilerine düzenli bir görevli beklediklerini söyledi.

“RAMAZAN AYI YAKLAŞTI AMA BİZİM HOCAMIZ YOK”

Cumalı Mahallesi sakinlerinden Kemal Sardoğan, “Merkezi sistem üzerinden 5 vakit ezan okunuyor ama görevli imam olmadığı namaz kılınamıyor. Müftülük tarafından görevlendirilen imam sayesinde sadece Cuma namazlarımızı kılabiliyoruz. Bu mahalle Çine-Muğla Karayolu kenarında olduğu için namaz kılma için dışarıdan insanlar da gelebiliyor. Fakat görevli olmadığı için camimiz maalesef kapalı. Son görevli olarak gelen hocamız da bir ay önce askere gitti. Onun dönmesini bekliyoruz. Şimdi Ramazan ayı yaklaştı ama bizim hocamız yok” diye konuştu.

“İLERİDE DAHA BÜYÜK SORUNLAR YAŞAYACAĞIZ”

Çine İlçe Müftülüğü yetkilileri ile sürekli temas halinde olduğunu belirten Mahalle Muhtarı Bahtiyar Uysal, ““Mahallemizde bulunan camide son 5 yıldır düzenli bir imam yok. Son görevlendirilen imam da askere gitti. İlçe Müftülüğümüz ile sürekli görüşme halindeyim. İmam yetişmediği için sadece bizim mahallede değil, 14 mahallemizin imam açığı var. Bu sorunun yaşanmasını hiç kimse istemez ama hoca yetişmediği için bu sorunla karşı karşıyayız. Bunun sıkıntısını mahalle muhtarı olarak bizler ve İlçe Müftülüğü yetkilileri yaşıyor. Çünkü mahallemizde düzenli namaz kılınmadığı gibi vefat eden bir vatandaşımız olduğunda, komşu mahallelerde müsait olan imam arıyoruz. Yeni yetişen nesil hem ileride iş sorunu yaşamaması için hem de manevi değeri yüksek bu görev için bu alana yönlenmeli. Yoksa ileride daha büyük sorunlar yaşayacağız” ifadelerini kullandı. (ERDAL AYDIN) 
Son Eklenen Haberler