"Yaşamlarını yitirme pahasına salgınla mücadele ettiler"
1 Nisan 2022, Cuma 16:12Tweet | ||
|
Türk Tabipleri Birliği Aydın Tabip Odası Başkanlığı, 1 Nisan Covid-19 Pandemisinde Hayatını Kaybeden Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü kapsamında açıklamada bulundu.
Açıklamada, "Ülkemizde COVID-19 nedeniyle bu zamana kadar 550’nin üzerinde sağlık çalışanı, 200’ün üzerinde hekim hayatını kaybetmiş halen de hastalanmakta/yaşamını yitirmektedir. 1 Nisan 2020’de COVID-19 nedeniyle görevi başındayken kaybettiğimiz ilk hekim Dr. Cemil Taşçıoğlu idi. Taşçıoğlu’nun ve kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi’nde, 1 Nisan, 'COVID-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü' olarak belirlenmiştir. İlk kez 17 Mart’ta, bir eczacı sağlık çalışanımızı yitirmiştik. Ne yazık ki yöneticiler pandemi bitmiş gibi davranmasına rağmen halen hekimler, sağlık emekçileri, yurttaşlar yaşamını yitirmektedir. Tüm bilimsel gerekliliklere rağmen koruyucu sağlığın öncelendiği birinci basamak yerine kinci ve üçüncü basamaklarda salgını karşılamanın bunda etkisi çok büyüktür. Salgının ikinci ve üçüncü basamakta karşılanması ile birlikte, sağlık çalışanları pandemi sürecinde büyük bir riskle yüz yüze gelmiştir..Sağlık çalışanlarını, hekimleri koruyamayan bir 'salgınla mücadele politikası' toplumu da koruyamaz, nitekim koruyamamıştır. Gerçek verilerden çok uzak olduğunu belirttiğimiz resmî rakamlarla dahi Türkiye’de bu güne dek hastalanan yurttaşlarımızın sayısı 15 milyona, kaybettiğimiz yurttaşlarımız ise 100 bine yaklaşmıştır. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında yitirdiğimiz sağlık çalışanlarını anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Biz onların anılarını yaşatmaya, bu salgınla doğru temelde mücadele etmeye devam edeceğiz, buna söz veriyoruz. Bu salgını bilimsel ilkelerle yönet(e)meyenlere rağmen yaşamlarını yitirme pahasına mücadele eden tüm meslektaşlarımıza, sağlığa emek verenlere verebileceğimiz en güçlü söz: Toplum sağlığını onlara bırakmayacağımız, bilimin gereklerini yapacağımız, doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimizdir. Kaybettiğimiz mesai arkadaşlarımızın ailelerine bile hürmetsizlik edip 'COVID-19’un Meslek Hastalığı Sayılması' için illiyet bağı isteyenler; pandemi sürecinde istediğimiz 120 gün yıpranma payını bize çok görenler; 'giderlerse gitsinler', 'gidişleri olsun da dönüşleri olmasın' diyebilecek kadar minnetsiz olanlar bilsinler ki: Kaybettiklerimizin haklarını sormak; emek verenlerimizin haklarını korumak için gitmiyoruz, kalıyoruz! Sağlık mücadelesi size bırakılamayacak kadar değerlidir, yaşamın özüdür, topluma karşı sorumluluğumuzdur. Topluma sözümüz var, hekimlere sözümüz var: Gitmeyeceğiz. Sizin, bizim, hepimizin sağlığı için, emeğimiz için söyleyecek sözümüz var…Tükeniyoruz çığlıklarımıza kulak tıkayanlar bilmelidir ki, bu toplumun parçası olan bizler kimsenin kahramanı olmak istemiyoruz: Yalnızca haklarımızı istiyoruz, haklarımızı korumak istiyoruz, toplumun sağlık hakkını korumak istiyoruz! COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Hakkımız olan yıpranma payının uygulanmasını istiyoruz. Hayatımızı korumamıza yardım edecek çalışma koşulları istiyoruz. İsteklerimiz o kadar zor mu ki bizleri hedef göstermeye, itibarsızlaştırmaya, toplumla karşı karşıya getirmeye çalışmayı; haklarımızı vermeye tercih ediyorsunuz?Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. Onlara, topluma sağlıklı bir gelecek için mücadele sözümüz olsun. Anıları, sağlık hakkı mücadelemizde bize ışık olacaktır. Unutmayacağız! Unutturmayacağız! Unutulmayacaklar!" ifadeleri kullanıldı. (ERDAL AYDIN)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde