SON DAKİKA

Aydın’daki ölüm oranlarıyla JES’ler arasındaki ilişkiyi sordu

16 Şubat 2022, Çarşamba 10:47

     


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’da dolaşım ve solunum sistemi kaynaklı ölümlerin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, bunun JES’lerle ilgili olup olmadığını sordu.

Milletvekili Sezgin, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması talebiyle bir soru önergesi hazırladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan ölüm nedeni istatistiklerine göre, 2019 yılında Türkiye genelinde dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranının yüzde 36,8 olduğunu belirten Sezgin, jeotermal enerji santrallerinin (JES) yoğun olarak bulunduğu Aydın’da bu oranın yüzde 47,2 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Sezgin, bölgede JES’lerin yaygın olduğu diğer bir şehir olan Denizli’de de bu oranın yüksek olduğunu (yüzde 47,0), ancak jeotermal saha bulunmayan Muğla’da dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranının hem Türkiye ortalamasının, hem de Aydın ve Denizli illerinin çok altında olduğunu (yüzde 32,8) vurguladı.

“Solunum sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı ise Türkiye genelinde yüzde 12,9 iken, Aydın’da bu oran yüzde 14,3 olarak gerçekleşmiştir” ifadelerini kullanan Sezgin, Denizli’de bu oranın Türkiye ortalamasıyla aynı, Muğla’da ise Türkiye ortalamasının altında (yüzde 12,6) olduğunun altını çizdi.

İYİ Parti Milletvekili Sezgin, önergesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

“JES’lerin yeraltı sularına ve tarımsal üretime verdiği zararlar nedeniyle dolaşım sistemi üzerinde; oluşan hava kirliliği nedeniyle de solunum sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu, çeşitli araştırmalarda ortaya konulmuştur. JES’lerin dünyada en yoğun bulunduğu bölge olan Aydın’da dolaşım ve solunum sistemleri nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranının ülke geneline kıyasla bu kadar yüksek olmasının denetimsiz JES’ler ile ilgili olup olmadığına ilişkin olarak Bakanlığınız tarafından herhangi bir inceleme/araştırma yapılması düşünülmekte midir?

Elinizdeki mevcut verilere göre, Aydın’da özellikle dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle bu kadar yüksek oranda ölüm yaşanmasının sebebi nedir?” (DUYGU DİLEK)  
Son Eklenen Haberler