“Bu proje var, hala geçerli”
17 Mart 2021, Çarşamba 10:10Tweet | ||
![]() |
Aydın Eski Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, “2000 yılı rahmetli Mesut Yılmaz’a Türkiye’nin Ulaşım Master Planını götürdük. O tarihlerde yaptığımız araştırmalarda 72 bin kilometre ortasından raylı sistem geçen ve iki tarafı otoban olan bir ulaşım sistemi. Türkiye’nin bütün yolları bu sistem olacak. İster tren, ister otobanla hızlı bir şekilde gidebileceksiniz. Bu proje var, hala geçerli” dedi.
Aydın Eski Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, tvDEN ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Gazeteci Emin Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Emin Aydın’la Baş Başa’nın konuğu oldu. Aksu, sistem analizinin önemli olduğuna değinerek, her şeyi dikkate alarak tasarım ve planlamaların yapılması gerektiğini belirtti.
“TÜRKİYE’DE İNŞAAT SEKTÖRÜ KÖTÜ BİR İMAJA SAHİP”
Türkiye’de inşaat sektörünün kötü bir imaja sahip olduğunu söyleyen Aksu, “Türkiye’de iş hayatı özellikle inşaat sektörü, müteahhitlik sektörü ciddi bir kötü imaja sahip. Özellikle 1960 ve 1970’li yıllardan bahsediyoruz. Müteahhitlerin tamamına toplum hırsız gözüyle bakıyor. Biz müteahhit olduk, herkes hırsız gözüyle bakmaya başladı. Biz dünyanın en ileri inşaat teknolojilerini kullanmak için çıktık ve kullandık. Çok başarılı inşaatlar da yaptık. Türkiye’ye ilk hazır betonu getirdik. Efekent şantiyesinde hazır beton kullandık. Türkiye ondan aşağı yukarı 10 sene sonra hazır betona geçti. Çelik kapılar kullandık. Buna rağmen hırsız gözüyle bakıyorlar. Turgut Özal döneminde toplu konut kanunu yazdık. Toplu konut idaresine başdanışman olduk. Bürokratın da bir kimliği var, rüşvetçi. Türkiye’de nereye giderseniz gidin, kimlikte sorun var. İş adamı hırsız, bürokrat rüşvetçi dedik, bir siyaset kaldı. Masanın dördüncü tarafı hizmetin de en etkili yeri. En fazla mücadele verilmesi gereken tarafıdır. Oraya girdik, orası ise bin betermiş. Orada bilgisizlik, üç kâğıtçılık her türlü suç var. Siyasetçinin kimliği en bozuk olanıymış. Dolayısıyla ben bir insanın yaşamında yer alabileceği masanın önemli olan dört tarafının hepsinde ciddi çalışmalar yaptım. Akademisyen, bürokrat, iş adamı ve nihayet siyasetçi olarak. Hangi kimliğimi kullanacağımı bende şaşırıyorum. Tabi siyasetçi kimliği öne çıkıyor” dedi.
“BENİM MESLEĞİM SİSTEM ANALİSTİ’DİR”
Akademik kimliğini siyaset ve bürokrasiyle bütünleştirerek hareket ettiğini dile getiren Aksu, “Akademik kimliğimi bürokrasiyle, siyasetle bütünleştirerek hareket ettim. Benim mesleğimi de tartışmışızdır. Benim asıl mesleğim sistem analisti dediğimiz, yani bugün bilgi çağında bir sistemi alıp, incelemek, sistem analizi dediğimiz olayı yapmaktır. Dünyanın sık sık rektifiye olması lazım, dünya yoruluyor. Buna reform diyoruz, yeniden yapılanma diyoruz. Hatta devrim diyoruz. Bu sistemi analiz eden meslek, en yakın olduğu branş bilgi çağı, bilgi dünyası ve sektörüdür. Bilişim sektöründe aptal bir makine var elimizde. Ona öğreteceksiniz, öğretmeniz için de bu sistemi kafanızda çözmeniz lazım. Komutları siz vereceksiniz. O komutları verirken, neyi nereye oturtacağınızı o sistemde çözemezseniz programlayamazsınız. Yapay zekâ birden doğmadı. Yapay zekâyı insan beyni programlıyor. Dolayısıyla mesleki konuda da aynen unvan konusunda olduğu gibi, ciddi bir kargaşa yaşıyorum. Benim saldıranlara karşı ifadem ve savunmam şu, benim mesleğim sistemi analiz etmek, oradan hatalı yerlerini bulup ortaya çıkarıp birleştirmektir” diye konuştu.
“MAKRO DÜZEYDEKİ PLANLAMALARIN BİR ÜLKEYE GETİRİLERİNİ TAHMİN BİLE EDEMEZSİNİZ”
Aksu, “Makro düzeydeki planlamanın bir ülkeye hatta insanlığa neler getirebileceğini tahmin bile edemezsiniz. Mikro düzeyde yapılan hataları da bir birey olarak meslekten olmasanız da herkes görebiliyor. Bu kadar açık. Bakın söylüyorum, 2000 yılı rahmetli Mesut Yılmaz’a Türkiye’nin Ulaşım Master Planını götürdük. O tarihlerde yaptığımız araştırmalarda 72 bin kilometre ortasından raylı sistem geçen ve iki tarafı otoban olan bir ulaşım sistemi. Türkiye’nin bütün yolları bu sistem olacak. İster tren, ister otobanla hızlı bir şekilde gidebileceksiniz. Yol dediğiniz bir mekân, bir arazi parçası. Bunu demiryolu için kullanalım, kara yolu içinde kullanalım ama orada güneş varsa güneş kollektörlü enerji üretelim. Sadece kenarlardaki yedek alanlarda değil, üstünü kapatalım. O proje var, hala geçerli. Yavaş yavaşta dünya ona doğru dönüyor. Bütün trenler elektrikli olsun, bütün tırlar elektrikli olsun, bütün araçlar elektrikli olsun. Bu 72 bin kilometre otoban entegre yol ağının üzerini aşağı yukarı 140 metrelik bir genişlik var. 72 bin çarpı 140 metrelik bir alan var. Türkiye’de en az bunun yarısı verimli biçimde güneş enerjisi için kullanılabiliyor. Kentlerin içinden geçenleri de arsa olarak kullanıyorsunuz. Enlemesine futbol sahası sığıyor. Bunların hepsinin hesaplarını yaptık, tam 21 sene olmuş. Ortaya oyduk, bize başbakanın sorduğu ise bu kaça çıkacak? Efendim dedim, bu parayla yapılmayacak. Bunu yap-işlet, devret şeklinde bölüm bölüm iki kişi arasında bir yatırımcıya vereceğiz. Çok büyük kökten yatırımcılara vermeyelim. İki kişi arasında verelim, 20-30 yıllık kullanma hakkına karşılık bunları inşa etsinler. O otobanların üstünün 72 bin kilometrenin 38 bin kilometresinin üstü kapatıldığında Türkiye’ye aşağı yukarı o gün ürettiği enerji 28 GWAT’tı. Bu surette 160 GWAT olacak. 20 sene sonra Türkiye’nin enerjisi hala 100 GWAT’a ancak yaklaştı. 160 GWAT elektrik enerjisi üretiyor. Bu ürettiği elektrik enerjisi de yolun içerisinde. Yolun içerisinde elektriği kullanan araçlar, trenler var. Bunu yapsa bu ülke kalkınmaz mı?” ifadelerini kullandı. (AYHAN BOĞATARAN)
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik