Bozdağ'da yaralanan 2 dağcıyı AFAD kurtardı

8 Şubat 2021, Pazartesi 09:57

     


İzmir'in Ödemiş ilçesinde dağda zirve yürüyüşüne çıkan 5 amatör dağcıdan 2'si düşüp, yaralandı. AFAD ve jandarma operasyonuyla kurtarılan dağcılardan birinin durumu ağır olduğu bildirildi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Ödemiş Bozdağ'daki kayak merkezi yakınlarında yürüyüşe çıkan 5 amatör dağcıdan Yavuz Anılak (40) ve Rüştü Keyf (60), saat 14.00 sıralarında Çavdar mevkiine geldiklerinde sarp ve karla kaplı arazide, yaklaşık 200 metre yükseklikten halk arasında 'Açöldüren' olarak bilinen dere yatağına düşerek yaralandı. Yaralı dağcılar, mahsur kaldıkları yerde telefonla jandarmayı arayarak yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye AFAD ve UMKE ekibi de sevk edildi. Jandarma ve AFAD ekipleri yaralı Anılak ve Keyf'i kurtardı. Vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar bulunduğu belirlenen Anılak ve Keyf, sedye ile kayak merkezinin bulunduğu bölgeye götürüldü. Yaralı dağcılardan Yavuz Anılak, amfibik araçla, hazır bekletilen ambulansa Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olduğu bildirilen diğer dağcı Rüştü Keyf için askeri helikopter istendi.

Arama kurtarma çalışması için bölgeye giden jandarma, 3 kişilik bir amatör dağcı grubuna daha rastladı. Kısıtlamaya rağmen zirve yürüyüşüne çıktığı belirlenen amatör dağcılar, jandarma nezaretinde güvenli bir noktaya götürüldü. Amatör dağcılar hakkında, kısıtlama kurallarını ihlalden cezai işlem yapılacağı bildirildi.

JANDARMA İLK DEFA HATU EKİPLERİNİ KULLANDI

Ödemiş Bozdağ'daki kayak merkezi yakınlarında yürüyüşe çıkan 5 amatör dağcıdan Yavuz Alnıak (46) ve Rüştü Keyf (61), dün saat 14.00 sıralarında Çavdar mevkisine geldiklerinde sarp ve karla kaplı arazide, yaklaşık 200 metre yükseklikten halk arasında 'Açöldüren' olarak bilinen dere yatağına düşerek yaralandı. Yaralı dağcılar, mahsur kaldıkları yerde telefonla jandarmayı arayarak yardım istedi. İhbar üzerine, Aydın Jandarma Filo Komutanlığından bir adet genel maksat helikopteri, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile AFAD ve UMKE ekiplerinin yanı sıra Türkiye'de ilk defa Bornova Jandarma Komando Tugay Komutanlığından bir Jandarma Helikopterden Atma Toplama Uzmanı (HATU) sevk edildi. HATU ekiplerinin Türkiye'de ilk defa bu operasyonda kullanıldı.

Bölgeye ulaşan ekipler, yaralı dağcılardan Yavuz Alnıak, amfibik araçla, hazır bekletilen ambulansla Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olduğu bildirilen diğer dağcı Rüştü Keyf, AFAD ve jandarma ekiplerince sedyeye alındı. Ardından helikopterden sarkıtılan makaraya bağlanan sedye ile yanında bir jandarma personelinin refakatiyle helikoptere alındı. Keyf daha sonra, Ödemiş Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. (DHA) 
Son Eklenen Haberler