Alan memnun, satan değil

10 Temmuz 2019, Çarşamba 20:19

     


Efeler'de her hafta kurulan, çevre ilçelerden de büyük rağbet gören Salı Pazarı'nda alıcılar fiyatlardan memnunken, pazar esnafı ise ürünlerin ellerinde kalmaması için zararına satış yapmaktan yakınıyor.

Her hafta vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Salı Pazarı'nda yaz sebze ve meyveleri tezgahlarda yerini aldı. Fiyatlar vatandaşın beklentisini karşılarken, tezgahtarlar ellerinde ürün kalmasın diye ucuza satmaktan şikayetçi.

Ocağa koyulacak sebzeler içinde en pahalı 9 TL'lik etiketiyle taze fasulye, meyvelerde ise 10 TL'lik etiketiyle muz oldu. Vatandaşın ortak kanısı, mevsimlik ürünlerin ucuz olduğuydu.

Ortalama olarak haftada 120 lirayla pazar çantası dolarken; en çok alınan ürünlerin başında domates, meyve, patates ve soğan geliyor.

"PAZARCIYI DÜŞÜNEN YOK"

Fiyatların oldukça uygun olduğunu söyleyen İsmail Hakkı Bozkurt: Pazarlık yapmaya alışmışız ama ürünleri tezgahlara getiren adamı düşünen yok. Kendi bütçemizi düşünürken, emekçilerimizi düşünmüyoruz.

Salı Pazarı'ndan başka pazardan alışveriş yapmayan Suzan Aşı: 50 ya da 80 liraya pazar çantamı doldurabiliyorum. Önceki haftalara göre fiyatlarda düşüş olması mükemmel.

"KARPUZ ÇOK AMA TALEP YOK"

Tezgahtar Ahmet Yunat ve Ersin Keser: Karpuz çok ama talep yok. Şu an en iyi karpuzun kilosunu 1 liraya satarken kimse talep etmiyor. Parası olan da alışveriş yapmak istemiyor çünkü piyasada para dönmüyor. Hükümetten talebimiz bir an önce işlerine konsantre olup ekonomimizi düzeltmeleri.

Tezgahtar Osman Abalı: Kayısıyı toptan 5,5 - 6 liraya, muzu 6,5 - 7 liraya, kirazı 6-7 liraya alıyoruz.

Kayısıyı 7 liraya, muzu 8 liraya, kirazı 8 liraya satıp para kazanmaya çalışıyoruz. Meyvelerin bu kadar

pahalı olmasının bana göre en temel sebebi hastalık bulaşması. İlaçları, telef olan ürünler derken elimizde kalanları satmaya çalışıyoruz. Bu saatten sonra meyvenin fiyatı düşmez artık. Aydın’da bu mevsimde çoğu kişi tatilde olduğu için akşamüstü çoğu malı zararına satmak zorunda kalıyoruz. 5 liraya aldığımız ürünü 4 liraya satıyoruz.’’ dedi.

Tezgahtar Melahat Şahan, ‘’Elmayı, armudu, üzümü ve eriği toptancıdan almıyor kendim üretiyorum. Eriği 5 liraya, üzümü 7 liraya satıyorum. Kar etmiyorum. Ağustos'un 15'inden sonra da incir satmaya başlarım. (GONCA GÜL NAMA\BÜŞRA İREM ÇAM) 
Son Eklenen Haberler