Çiğli’de kararlar çocuklarla birlikte alınacak
11 Şubat 2022, Cuma 16:56Tweet | ||
![]() |
Çiğli Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin katkılarıyla Çiğli’de yaşayan çocukların temel gereksinimlerini belirlemek, sorunlara ve çözümlerine çocuk gözünden bakmak ve çocukları karar alma sürecine dahil etmek amacıyla “Çiğli Çocuk Çalıştayı” düzenledi.
Çiğli Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Çocuk Hakları ve Çalışmaları Birimi tarafından organize edilen çalıştay “çocuklar adına karar vermek yerine çocuklar ile birlikte karar vermek” sloganıyla düzenlendi. Katip Çelebi Üniversitesi akademisyenlerinin katılım gösterdiği çalıştayda, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardan davet edilen 5. ve 8. sınıf öğrencileri ile dört buluşma gerçekleştirildi. Her sınıf grubu ile Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda bir araya gelinerek çalışmanın amacı hakkında bilgi verildi. Daha sonra fuaye alanında atölye çalışmaları yapıldı. Üç oturumda gerçekleştirilen atölye çalışmalarının ilk oturumunda; Çevresel Zorluklar ve Kolaylaştırıcılar, ikinci oturumda; Çocuk Hakları (Oyun, Gelişim ve Sağlık Hakkı), üçüncü oturumunda ise Çocuk ve Toplumsal Yaşama Katılım (Çocuk Meclisi) başlıkları ele alındı.
BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “ÇOCUKLARIMIZIN YARATICILIĞINA İNANIYORUZ”
Çalıştay ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğli’de 45 bin çocuğumuz var. Neredeyse Çiğli nüfusunun dörtte biri çocuk. Çocuklarımıza daha iyi hizmet verebilmek için 2021 yılı Ocak ayında Çiğli Çocuk Hakları Birimini kurduk. Belediye meclisimizde Çocuk Hakları Komisyonu oluşturduk. Toplumcu Belediyecilik vizyonumuzla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdan biri çocuk çalışmalarıdır. Biz, çocuklar yerine düşünüp, çocuklar yerine karar alıp uygulamak istemiyoruz. Çocukların yaratıcı gücüne inanıyoruz. Çocukların tasarladığı parkların, sokakların olduğu bir Çiğli hayal ediyoruz. Çocuk Dostu Kent olmak için Çocuk Dostu Bütçeleme çalışmaları yapıyoruz. Çiğli Kent Konseyi Mart ayı içerisinde Çocuk Meclisi’ni kuruyor. Bu sayede çocukların katılımcı olduğu ve karar mekanizmasında yer aldığı bir Çiğli’ye kavuşacağız” dedi.
“BUGÜNÜMÜZÜ VE GELECEĞİMİZİ TASARLAYACAKLAR”
Çiğli’nin bugünü ve geleceğiyle ilgili kararları çocukların fikirleri ışığında alacaklarını vurgulayan Başkan Gümrükçü, “İki gün süren Çiğli Çocuk Çalıştayı, Katip Çelebi Üniversitesi akademisyenlerinin katkılarıyla yapıldı. Çocuklar dolu dolu iki gün geçirdiler. Çiğli ile ilgili düşüncelerini ve fikirlerini akademisyenlerin rehberliğinde bilimsel bir ortamda tartıştılar. Bu veriler ışığında çalışmalarımıza yön vereceğiz. Ayrıca öğrencilerimizin yönlendirilmesinde değerli katkılarından dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze de çok teşekkür ediyoruz. Çocuklar bizim dünümüz, bugünümüz, yarınımız. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Memleketi asıl aydınlığa ulaştıracak olanlar sizlersiniz’ ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. (HABER MERKEZİ)
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik