Çerçioğlu hakim karşısına çıkacak
1 Şubat 2021, Pazartesi 17:35Tweet | ||
![]() |
CHP Aydın Eski İl Başkan Yardımcısı Serhan Seyhan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da aralarında bulunduğu 17 kişinin yargılanacağı mahkeme öncesi, “Edimin infası ve ihaleye fesat konusu ile yargılandıkları bu davayı pandemi nedeniyle Aydın halkı katılamayabilir ama Aydın siyasetçilerinin bu davayı takip edip kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir” dedi.
CHP Aydın Eski İl Başkan Yardımcısı ve Gazeteci Serhan Seyhan, tvDEN ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Gazeteci Emin Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Emin Aydın’la Baş Başa’nın konuğu oldu. Seyhan, yarın Aydın Adliyesi’nde görülecek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da yargılanacağı dava öncesi, çok çarpıcı iddialar ortaya attı.
“KAMUOYUNU BÖYLE ALGI İLE YANILTMAYA ÇALIŞIYORLAR”
Son dönemlerde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkında yaptığı açıklamaların ardından Başkan Çerçioğlu ve ekibinin tutumları ile ilgili açıklama yapan Serhan Sayhan, “Olaylara bakış açısı çok önemli. 1 milyon 100 bin nüfuslu şehrin başkanı olan Çerçioğlu’nun olaylara şahsileştirerek eleştirenlere karşı savaş açması doğru bir çerçeve değil. Bizler gazetecilik mesleğini ve kamu yararına hasbelkader yorumlarda bulunan kişileriz. Bizim kendisi hakkında yaptığımız açıklamaların ardından, ‘Siz kimden para aldınız’ kimi ithamlarda bulunmak sizin suçlarını örtmez. Denge Medya’nın veya Serhan Seyhan’ın açığını arayacağınıza, hakkınızda söylediklerimizde varsa adliyenin yolunu biliyorsunuz ve o kurumu da çok iyi kullanıyorsun. Hakkımda açtığınız kaç tane dava oldu. Jeotermal firmaları üzerinden bizi suçlamak yerine, kendisi ve ilçe belediye başkanlarına bakacak. 29 Eylül 2019 tarihinde imzalamış oldukları jeotermal ruhsatlarını çıkartır ortaya kayarım. Bir de jeotermale karşıyız diye algı oluşturuyorlar. Kamuoyunu böyle algı ile yanıltmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
“ALDIĞIM 700 BİN LİRA DAHİL 1 MİLYON LİRAYI ÖDESİN OLAYI KAPATALIM”
Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanının Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin reklamını yayımlayan gazetelere mesaj atıp, ‘Bu reklam bizim sayemizde geldi, bize de yüzde 15 haraç vereceksiniz’ diye mesaj attığının hatırlatılıp benzeri olayların ihalelerde de yapılmış olup olmayacağı sorusuna Seyhan, “Bu konuyu belge ile konuşmak isterim. Yoksa ‘belgesiz konuşuyorsun’ diye eleştiriyorlar. Hatırlanacağı üzerine Kuşadası’nda denize uçak batırma hadisesi olmuştu ve bunun ulusal basında da yer alması sağlanmıştı. Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ayşe Arman da bunu konu etmişti. Bu işlerin organizasyonunu yapan Mustafa Ezici isimli arkadaş bir mesaj atmış. Burada kişi 300 bin liralık gazete satın alıyor ve Büyükşehir Belediyesi’nden asfalt ihalesi alan bir firmadan da 700 bin lira bu işler için para aldığını söylüyor. Ve Özlem Çerçioğlu’na attığı mesajda ekranda da görüldüğü gibi, ‘Özlem başkan, iyi niyetimi kullandınız ve beni mağdur ettiniz. Ayşe Arman ile röportaj yaptırdım çıkan haberinizi Aydın halkı okusun diye bana gazete aldırtıp halka dağıttınız. Benim vasıtamla Hürriyet ve Posta gazetelerinde çıkan haberin Aydın halkının okuması için sürekli benim şirketim Avega A.Ş. ‘ye gazete aldırtıp 300 bin lira Hürriyet Gazetesi’ne borçlandırdınız, hacizlik oldum. Yol ihalesi için müteahhitten aldığım 700 bin lira dahil 1 milyon lirayı ödesin olayı kapatalım. Osmanlı torunu twitter sayfasını başınızı ağrıtacak. Sizden haber bekliyorum. Emniyetten beni aradılar tekrar ifadeye çağırıyorlar. Hackerların Aydın’a geldiğinin telefon kayıtları var’ Şimdi ortada böyle bir mesaj var. Böyle bir garabetin içerisine nasıl girebilirler. İşte belgeli bir eleştiri ve buna benzer binlerce örnek var. Sayın Cumhurbaşkanı da Recep Tayyip Erdoğan’da çok önemli sorunlar tespit etmiş olacak ki, sürekli ‘Yaptığınız hırsızlığın, usulsüzlüğün hesabını vereceksiniz’ diyor ” açıklamasında bulundu.
“AYDIN HALKINA AİT OLAN BÜTÇENİN NEREYE HARCANDIĞINI DİĞER TÜRLÜ ÖĞRENME ŞANSI YOK”
“Aydın halkının parası ile sadece Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı haberlerden haberdardı” diyen Seyhan, “Biz bu ekranlara çıkıp bu konuları gündeme getirmeseydik, Aydın halkının bunlardan haberdar olamayacaktı. Aydınlılar, Büyükşehir Belediyesi’nin büyük paralar harcayarak yaptırdığı haberlerden öteye bilgi sahibi olamayacaktı. Bu Fühler zihniyetinin basın üzerinde vücut bulmuş hali. Aydın halkı Başkan Çerçioğlu hakkında açılan davaları, soruşturmaları ve usulsüzlükleri araştırmak ve konuşmak zorunda. Aydın halkına ait olan bütçenin nereye harcandığını diğer türlü öğrenme şansı yok. Ben Türkiye dosya kapatma olayının kapatma olayının çok kolay olduğunu düşünmüyorum. Siz kapatsanız bile biri gelir o dosyayı yeniden açar. Ama bu dosyaların ertelenmesi konusunda Başkan Çerçioğlu artık uzman oldu. Artık tek amacı topu taca atarak zaman kazanma” dedi.
“VATANDAŞA TEFE, TÜFE, ÖZEL ŞİRKETE GELİNCE YÜZDE 800 İNDİRİM”
Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde de usulsüzlüklerin olduğunu dikkat çeken Serhan Seyhan, “Bozdoğan Belediyesi’ne ait bir şirkete ihalesiz olarak verilen hizmeti, o şirket ihaleye çıkartıyor. Bu ihalede yüzde 800’e yakın indirim yapıyorlar ve bununla ilgili Bozdoğan’da yargılama başlıyor. Aydın halkına verilen şebeke suyunda TEFE ve TÜFE artışına göre zam yaparken, burada tam tersi devasa bir indirim yapıyorlar. Vatandaşa TEFE, TÜFE, özel şirkete gelince yüzde 800 indirim. Ama burada neyin karşılığında indirim yapıldı ve en önemlisi bu işe imza atan ASKİ Genel Müdürü emekliye ayrılıyor. 6 yılda 5 ASKİ Genel Müdürü değişti. Aydın halkına sorsak bunu biliyor mu? Bilmiyor. Paraların nereye harcandığını biliyor mu? Onu da bilmiyor. ASKİ’nin yaptığı yazılım ihalesine mükerrer ödemelere rağmen, önce ödemesi yapılıp daha sonra ihaleye çıkılmasını imzalayanın ve bunu imzalayanın Özlem Çerçioğlu olduğunu biliyor mu Aydın halkı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı bu Litera davası olarak geçen bu konular hakkında ifade almaya başlamış. Burada da bazı arkadaşların kuruma gitmemek için rapor aldıklarını duyuyoruz. Tabi ki sıkıntılı bir süreç ve kimse yargı ile karşı karşıya gelmek istemez. Fakat kim ne ettiyse karşılığını buluyor. Bu dosya 5 yıldır rafta bekliyordu. İşin yapılma tarihi 2014’ün 10’uncu ayı, bu işin çözüme kavuşması için 7 yıl geçmesine gerek yok ki. Buradaki söz konusu para Aydın halkının parası ise beni kimse susturamaz. Bu dava ivedi olarak sonuçlandırılması lazım, çünkü içinde evrakta sahtecilik mevcut. 4883 sayılı yasa gereği izin gerektirmeyen bir suç var. Burada 30 kişinin savunmasını alan Cumhuriyet Savcısı’nın bunu organize suç olarak görerek hareket etmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Aynı zamanda bu kişiler şehrin yüz milyon liralarını yönetmeye devam ediyor” dedi.
“AYDIN SİYASETÇİLERİNİN BU DAVAYI TAKİP EDİP KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMESİ GEREKİR”
Aydın Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da yer aldığı 17 kişinin yargılandığı davanın 2 Şubat Salı günü devam edileceğini hatırlatan Serhan Seyhan, “Bu davada ASKİ yetkilileri, şirket yöneticileri, Başkan Çerçioğlu, Erkan Karaarslan sanık olarak yargılanacak. Edimin infası ve ihaleye fesat konusu ile yargılandıkları bu davayı pandemi nedeniyle Aydın halkı katılamayabilir ama Aydın siyasetçilerinin bu davayı takip edip kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir” açıklamalarında bulundu. (ERDAL AYDIN)
HABER VİDEOLARI
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik