“Çiftçimiz matematiği olmayan bir durumun içerisinde”
12 Mayıs 2024, Pazar 05:29Son güncelleme: 12 Mayıs 2024, Pazar 18:11
Tweet | ||
![]() |
Aydın’ın Koçarlı İlçesi’nde çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getiren Ziraat Odası Başkanı Taner Güneş, “Üreticimiz yetiştirdiği mahsulden kaç para kazanacağı belli değil. Resmen yarını olmayan bir kumar oynuyor. Yani çiftçimiz matematiği olmayan bir durumun içerisinde” dedi.
Koçarlı Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Sapalan Mahallesi Muhtarı Taner Güneş, yaşanan su problemi başta olmak üzere üreticilerin çok sayıda problemi bulunduğunu dile getirdi. Başkan Taner, hasat dönemi başlayan buğdayda henüz rakam açıklanmadığını ve bütün ürünlerde aynı sorunun yaşandığını belirtti.
“BÖLGE ÇİFTÇİSİNİN EN BÜYÜK SORUNU MAALESEF SU PROBLEMİDİR”
Koçarlı’da 2024 hasat dikim sezonunun başladığını belirten Ziraat Odası Başkanı Taner Güneş, “Bölgemiz çiftçisinin en büyük sorunu, maalesef su problemidir. Valiliğin vermiş olduğu karar sonrasında tarım üretimi için iki su verileceği açıklandı. Tav suyu dahil iki suyla bu işin ne derecede olup olmayacağı endişesini içimizde taşıyoruz. İnşallah korktuğumuz gibi bir sezon olmaz. 2-3 suyla bu sezonu atlatabiliriz. Ancak en büyük beklentimiz, geçen seneki gibi devletin su ücretlerine yüzde 50 destek vermesi. Çünkü fiyatlar çiftçilerimize yüksek geliyor, öncelikli sorunumuz bu” diye konuştu.
“BUĞDAY ALIM FİYATININ 15 TL’NİN ÜZERİNDE OLMASINI BEKLİYORUZ”
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından hala buğday fiyatının açıklanmadığını kaydeden Başkan Güneş, “Buğdayda hasat zamanı yaklaşıyor. Ancak ofisin herhangi açıklamış olduğu bir fiyat yok. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin çıkarmış olduğu bir maliyet var, 10 lira 80 kuruş olarak. Fiyat 15 TL’nin üzerinde olmasını temenni ediyoruz. İşin gerçeği bir ekmek 10 lirayken, buğday alım fiyatının 15 TL’nin üzerinde olmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
“ÜRETİCİLERİMİZİN SORUNLARI BURALARDA DİLE GETİRMEK İSTİYORUZ”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin öncülüğünde Ankara’da yetkililere çiftçilerin sorunlarını ileteceklerini belirten Başkan Taner Güneş, “Bölge çiftçimizin birinci sorunu su ve su fiyatlarının yüksek olması. Salı günü Ziraat Odaları olarak Ankara’da toplantımız olacak, oraya gideceğiz. Devlet Su İşleri yetkileriyle bu konuları konuşacağız. Tarım Bakanımızdan randevu aldık, sonra Cumhurbaşkanı’nın bir toplantısına katılacağız. Üreticilerimizin sorunları buralarda dile getirmek istiyoruz” dedi.
“BİZ ÖNÜMÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUZ”
Çiftçilerin yetiştirdiği ürünü kaç liradan satacağını bilmeden üretim yaptığını, bu durumun insanları tarımdan uzaklaştırdığını dikkat çeken Başkan Güneş, “Hayatta her şeyin bir matematiği var. Vatandaşın belli bir parası varken yatırım yapmak için kullanılabiliyor ama çiftçimizin böyle bir durumu yok. Benim arazim, gerekli ekipmanım var, çiftçilik yapmak istiyorum. Fakat pamuk ekersen sonucunda kaç para kazanacağım belli değil ve bütün ürünlerde durum böyle. Yani resmen yarını olmayan bir şeyde kumar oynuyor gibi bir durumun içine düştük. Çiftçinin şuanda içinde olduğu durum hiç hoş bir durum değil. Matematiği olmayan bir durumun içerisindeyiz. Ülkede bir şeylerin artık değişmesi lazım ve devlet bunlara el atmalı. Sezonun sonunda ne olacak, fiyatlar belli değil. Biz önümüzü görmek istiyoruz. Şuandaki buğdayda 10 TL’nin üzerinde maliyet var, ofis bunu kaç paraya alacak ve üretici bu işin sonucunda ne kadar para kazanacak. Bu belirsizliklerin bir an önce netleşmesini istiyoruz. Bütün hükümet yetkililerimizden şu anki talebimiz budur” ifadelerine yer verdi.
HABER VİDEOLARI
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik