“Söke Çayı ıslah çalışmaları aralıksız devam ediyor”

18 Mart 2021, Perşembe 15:46

     


DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Söke ilçe merkezinin daha estetik bir görünüme kavuşması için çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Söke Çayının 2 bin 250 metrelik kısmının ıslahı planlanmış olup, bin 450 metrelik kısmında ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. İş fiziki olarak yüzde 65 mertebesindedir. Geri kalan kısımda ıslah çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Aydın iline yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya devam ettiğini belirten Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiklerini söyledi.

“YAŞAM STANDARDINI YÜKSELTTİĞİ İÇİN GÖÇÜ ÖNLÜYOR”

Aydın ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirten Yıldız, “DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” diye konuştu.

“KÖTÜ KOKU VE GÖRSEL KİRLİLİK ORTADAN KALKMIŞ OLACAKTIR”

Söke İlçe Merkezi’nde devam eden çalışmalar hakkında da açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın ili sınırları içerisinde yer alan Söke ilçe merkezinden geçen, Söke Çayında zaman zaman oluşan taşkınlarla yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine zarar verdiği bilinmektedir. Tekrar aynı sorunlarının yaşanmaması ve ilçe merkezinin daha estetik bir görünüme kavuşması için Söke Çayının 2 bin 250 metrelik kısmının ıslahı planlanmış olup, bin 450 metrelik kısmında ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. İş fiziki olarak yüzde 65 mertebesindedir. Geri kalan kısımda ıslah çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Islah çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Söke ilçe merkezi ve 2 bin 360 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği temin edilmiş; ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler