“Her iki eczaneden biri kapanma noktasına geldi”
20 Eylül 2022, Salı 18:01Tweet | ||
![]() |
Eczacıların sorunlarına ilişkin açıklama yapan 21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, bir süredir seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirterek, “İşletmelerin çalışanlarının maaşları, kira, sigorta ve elektrik gibi giderleri katlanarak arttı ama eczacıların gelirleri maalesef aynı oranda artmadı. İki eczaneden biri kapanma noktasına geldi" dedi.
Başkan Karaarslan, "Eczanelerin karlılığını Sağlık Bakanlığı belirliyor ve eczacıların bu orana müdahale etme şansı yok. Bizim bakanlıktan isteğimiz karlılığı belirleyen oranlar arttırılsın ve eczacılar ayakta kalsın. Böyle giderse iki eczaneden birisinin kapanma riski söz konusu. Bu isteğimizi basın aracılığıyla yetkililere duyurmaya çalışıyoruz. Yaşanan bir diğer sorun da piyasada bulunamayan ilaçlar. Bu sorunu da yetkililerle iletiyoruz. Sağlık Bakanlığının bu konudaki belirleyici rolü ilaç firmalarını da bazen zorluyor. Bazen de ilaç firmaları da ilaç stoklayarak Sağlık Bakanlığı’nı zorlamak istiyor. Bu konuda iki tarafı da çok haklı bulmuyorum, olan vatandaşa oluyor. Bizler eczacılar olarak gelen hastanın reçetesindeki ilaç elimizde yoksa temin etmek için depolara yalvarıyoruz, kendi aramızda haberleşip ilacı bulamaya çalışıyoruz. İlaç yokluğu da bir sorun. Buna da dikkat çekerek çözüme kavuşmasını istiyoruz" diye konuştu.
16 EKİM'DE ANKARA'DA MİTİNG DÜZENLENECEK
Türkiye'deki bütün eczacıların 16 Ekim'de Ankara'da miting düzenleyeceğini de belirten 21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, "Biz sorunlarımızın çözüm için önce Sağlık Bakanlığımızla görüştük bize haklı olduğumuzu, sorunlarımızı anladıklarını ifade ettiler ancak çözüm noktasında Maliye Bakanlığımızı işaret ettiler. İlaç fiyatnamesinin düzenlemesi konusunda Maliye Bakanlığımızın rolü üstlenmesi gerekiyor. Bu kadar görüşmeler yapmamıza rağmen bir iyileştirme söz konusu değil. Bu yüzden de sesimizi daha gür duyurabilmek için 16 Ekim de Ankara’da Türkiye’den bütün eczacılar bir miting düzenleyeceğiz. Sesimizi yetkilerle, bürokrasiye, halkımıza duyurmaya çalışacağız. Biz size en yakın sağlık danışmanınızız. Randevu almadan gidebildiğiniz, direk girip kapısını çalabildiğiniz, birinci basamak sağlık hizmeti sunulan yeriz. Bizim amacımız eczaneler yaşasın, yaygınlığını korusun. Yetkililerin de bize iyileştirme yapmasını istiyoruz. 16 Ekim’deki mitinge kadar sesimizi duyurmaya çalışacağız. Yetkililere sıkıntılarımız iletip, onların çözüm üretmesini sağlamak istiyoruz. Sorunlarımızın en kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz” dedi.
“ECZANENİZE, ECZACINIZA SAHİP ÇIKIN”
Aydın genelinde eczacılık yapan kişilerin sorunlarına da değinen Karaarslan şöyle devam etti:
“Aydın’da 450 eczanemiz var, 120 tanesi merkezde, diğerleri ilçelerde. Aydınlı eczacılar olarak hepimiz aynı sorunları yakıcı olarak yaşıyoruz. Umarım sorunları iki eczaneden biri kapanmadan aşarız. Umarım mahallenizdeki komşunuz, arkadaşınız olan eczacılar yaşamaya devam eder. Halkımıza da şunu söylüyoruz; eczanenize, eczacınıza sahip çıkın.” (HAZEL BAYIK)
HABER VİDEOLARI
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde
![](/media/denge/LvEczNPFEOZklQIkRTfqGXhKLHFmsqLmfKOQbdJtRswZYWmvEAbuHNjeCRneJwMu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde market işletmeciliği yapan 41 yaşındaki Tevfik