Çanakkale Mobil Müze TIR'ı Kuşadası'nda

28 Haziran 2021, Pazartesi 17:47

     


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Gezgin Kültür Festivali' kapsamında Türkiye turuna çıkan Çanakkale Mobil Müze TIR'ı, Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nda ziyarete açıldı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Çanakkale Savaşları ile Milli Mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmak için Türkiye turuna çıkan Çanakkale Mobil Müze TIR'ı, bugün Kuşadası'na geldi. İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı'nda ziyarete açılan TIR'a, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İçerisinde Çanakkale Savaşları'nda yaşananları bugüne aktaran savaş materyalleri, videolar, savaş objeleri ve o döneme ait açıklayıcı bilgi ve belgelerin sergilendiği TIR'ı gezenler, duygu dolu anlar yaşadı. Kuşadası'nda 30 Haziran'a kadar kalacak olan TIR, 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek. Çanakkale Mobil Müze TIR'nın Kuşadası'ndan sonraki durağı, Didim olacak.

Kuşadası'nda yaşayan emekli öğretmen Erdoğan Pala (67), "Müze, Çanakkale Savaşları'nın ruhunu tam olarak yansıtıyor. Gezerken çok duygulandım. Daha önce Gelibolu Yarımadası'nı da dolaşırken gözyaşlarıma engel olamamıştım" dedi.

İzmir'den tatil için Kuşadası'na geldiğini belirten iş insanı Cemil Baloğlu (46) ise, "Çanakkale Mobil Müze TIR'nın burada olduğunu öğrenince eşimle hemen ziyaret etmeye geldik. Çünkü Çanakkale'deki müzeyi görme fırsatı bulamamıştık. Çok güzel bir proje olmuş" diye konuştu. (DHA)  
Son Eklenen Haberler