İdeal sırt çantası nasıl olmalı, nasıl kullanılmalı?

3 Eylül 2019, Salı 14:43

     


Okulların açılmasıyla birlikte ağır sırt çantası taşıyan, bel boyun ve sırt rahatsızlıkları yaşayan çocuklara dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Fatih Kahvecioğlu," Omurga sağlığı açısından bir çocuğun taşıdığı yük ağırlığının yüzde 10’unu aşmaması gerekir." dedi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

tvDEN'de Haber 13'e konuk olan Aydın Özel Medinova Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Fatih Kahvecioğlu, Ayşe Yılmaz'ın çocuk sağlığına dair sorularını yanıtladı.

"TAŞIDIĞI YÜK AĞIRLIĞIN YÜZDE 10'UNU GEÇMEMELİ"

Özellikle okulların açılmasıyla çocukların taşıdığı sırt çantalarından kaynaklanan sağlık sıkıntılarına dikkat çekildi. Fiziyatrist Fatih Kahvecioğlu, ailelerin ve çocukların dikkat etmesi gerekenleri şöyle anlattı; "

Okul çağındaki çocuk ve ergenlerde görülen omurga ağrılarının en sık sebebi ağır ya da uygunsuz sırt çantası kullanımıdır. Günümüzde 7-12 yaş grubundaki öğrencilerin çantaları en dolu haliyle çocuğun ağırlığının %15-20’si kadar gelmektedir. Omurga sağlığı açısından bu oranın çocuğun ağrılığının yüzde 10’unu aşmaması gerekir. Araştırmalarda sırt çantasının ağırlığı arttıkça postür (duruş) bozukluklarının ve omurga ağrılarının arttığı gözlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 22 bin öğrenci uygunsuz ya da ağır sırt çantası kullanımına bağlı bel incinmesi, kas spazmı ve omurga kırığı geçirmektedir.

TEK OMUZ ASKI TERCİH EDİLMEMELİ"

Sırt çantasının ağırlığının yanı sıra tek omuz askısıyla kullanılması, omuz askılarının çocuğun bedenine göre ayarlanmaması, çocuğun vücuduna göre büyük çanta kullanımı, sırt çantası içine yerleştirilen kitap ve defterlerin uygunsuz yerleştirilmesi de öğrencinin omurga sağlığını olumsuz etkilemektedir.

YANLIŞ SIRT ÇANTASI KULLANIMINA DİKKAT

Son dönemde çocuk ve ergenlerde; yanlış sırt çantası kullanımına bağlı duruş bozukluğu, baş ağrısı, yorgunluk, bel ve sırt ağrısını kapsayan ‘Sırt Çantası Sendromu’ isimli bir hastalık tanımlanmıştır.

İdeal Sırt Çantası Nasıl Olmalı, Nasıl Kullanılmalı?

• Çocuğun vücuduna orantılı büyüklükte olmalı.

• Çantanın askıları yumuşak malzemeden yapılmış olmalı, askının omuz hizasına gelen bölümlerinde koruyucu pedler olmalı, askılar en az 2 parmak kalınlığında olmalı.

• Eğer okulda merdiven yoksa tekerlekli, çekilebilen bir sırt çantası kullanılmalı.

• Çantanın sırt kısmı yumuşak nefes alabilir bir malzeme ile kaplı olmalı.

• Çantanın her iki askısı takılıp askılar çocuğun rahat edeceği pozisyonda ayarlandığında çanta ile çocuğun beli arasında 2 parmak ya da 3 cm. boşluk olmalı.

• Mümkünse her iki askıyı birleştiren bir bel kemeri olan çantalar tercih edilmeli.

• Çanta yerleştirilirken ağır kitap ya da defterler çantanın sırtına yakın bölüme konmalı.

• Öğrenci çantayı yerden alırken dizlerinin üzerinde eğilmeli, çantayı her iki eliyle kaldırmalı.

• Dolu bir sırt çantasının ağırlığı öğrencinin ağırlığının %10’unu geçmemeli.

• Gereksiz ağırlığın engellenmesi için çanta ders programına göre günlük hazırlanmalı.

• Askılar zaman içinde ayar mekanizmasından gevşeyeceğinden ebeveyn haftada bir askıları kontrol etmeli gerekiyorsa yeniden ayarlamalı.

Büyüme çağında gelişen omurga sorunları yetişkinlik döneminde ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Yanlış sırt çantası kullanımı bel, boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açarken aynı zamanda omurga eğriliği ya da kamburlaşmaya neden olabilir." (AYŞE YILMAZ) 
Son Eklenen Haberler