Bülbül'den mülakat sınavında 'torpil' iddiası

9 Ağustos 2019, Cuma 17:55

     


CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, hakimlik ve savcılık sınavının ardından yapılan mülakatlarda elenen kişilere açıklama yapılmamasını eleştirerek, mülakatlarda 'torpil' yapıldığını iddia etti. Adalet Bakanığı'na bu konuda soru önergesi veren Bülbül, "Türkiye’de adaleti sağlamakta görev alacak bu kişilerin atamalarındaki şaibeler, adalet kavramını derinden zedelemektedir." dedi.

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, hakimlik ve savcılık sınavından sonra yapılan sözlü sınavla ilgili Adalet Bakanlığı'na soru önergesi verdi. Sınavda başarı elde edip mülakatta elenenlere açıklama yapılmamasını eleştiren Bülbül, "Hakimlik ve savcılık yazılı sınavından 70 puan alarak mülakata giren bir adayın hakim olarak atandığı, 83 puan alan diğer adayın ise mülakatta elendiği, atanan adayın AK Parti İl Başkan Yardımcısının oğlu olduğu için mülakattan geçtiği iddia edilmiştir. Yine, hukuk fakültesini okul birinciliği ile bitirip hakim ve savcılık sınavına giren, yaklaşık 10 bin aday içinden 205’inci olan Mahpare Tanın, mülakat sistemi ile elenmiştir. Adayın neden elendiği ise açıklanmamıştır." diye konuştu.

"MÜLAKATLARDA TORPİL YAPILDIĞININ İSPATI"

Daha önceki yıllarda yapılan mülakatlarda kişinin etnik, dini ve siyasi tercihlerinin sorulduğunu ve elemelerin buna göre yapıldığını iddia eden Bülbül, "Mülakatların ardından ataması yapılan aday listelerinin açıklanmaması, mülakatlarda haksızlık yapıldığı iddiasıyla idari yargıya açılan davaların gerekçesiz reddedilmesi mülakatlarda ‘torpil’ yapıldığının adeta ispatı niteliğindedir." dedi.

"ADALET KAVRAMI DERİNDEN ZEDELENMEKTEDİR"

Bülbül, "Geçmiş yıllarda yaşanan bu haksız ve hukuksuz durumlar ise son yapılan mülakatın ardından ortaya çıkan iddiaların doğru olduğu algısını güçlendirmektedir. Türkiye’de adaleti sağlamakta görev alacak bu kişilerin atamalarındaki şaibeler, adalet kavramını derinden zedelemektedir." dedi.

Bülbül'ün Adalet Bakanlığı'na verdiği önergede şu sorular yer aldı:

1- Son 3 yılda Hakimlik – Savcılık sınavında 80-100 arasında puan alan kaç kişi mülakatta elenmiştir?

2- Mülakatla elenen adayların elenme nedenleri adaylara açıklanmakta mıdır? Açıklanmıyorsa bunun nedeni nedir?

3- Yazılı sınav sonuçları ile mülakat sonuçları neden kamuya açık, liste usulü yayınlanmamaktadır?

4- Adayların siyasi kimlikleri mülakatta başarılı olmalarında bir kriter midir?

5- Son yapılan mülakatı geçen kişilerin kaçının birinci derece yakını AK Parti üyesi ya da yöneticisidir?

6- 70 puan alarak ataması yapılan kişinin birinci derece yakının AK Parti üyesi olması mülakat sistemindeki şaibe iddialarını güçlendirmez mi?

7- Söz konusu mülakatlar bilimsellik çerçevesinde yapılıp nesnel bir biçimde denetlenmekte midir?

8- Mülakatlarla ilgili şaibe iddialarının ortadan kalkması için mülakat sırasında sesli ve görüntülü kayıt alınmasına yönelik bir uygulama Bakanlığın gündeminde midir? Değil ise Bakanlık bu şaibe iddiaları ile ilgili ne yapmayı düşünmektedir?

9- Son yapılan mülakatın ardından ortaya atılan iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? (DUYGU DİLEK) 
Son Eklenen Haberler