“Doğalgaz ve jeotermali Büyükşehir engelledi”
27 Şubat 2024, Salı 23:39Son güncelleme: 17 Mart 2024, Pazar 01:55
Tweet | ||
![]() |
Gazeteci Emin Aydın’ın hazırlayıp sunduğu tvDEN ekranlarında yayınlanan “Baş Başa” programının konuğu Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol oldu. Erol muhalefetin tüm engellemelerine rağmen pazaryerinin temelini attıklarını belirtti. Buharkent’e doğalgaz ve jeotermal enerjinin gelmemesinin sebebinin ise Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun engellemeleri olduğunu da belirten Erol, “halkımız bunları öğrenmeli” dedi.
“MUHALEFETE RAĞMEN PAZARYERİ TEMELİ ATILDI”
Başkan Mehmet Erol, mutlu ve gururlu olduklarını belirterek, özlemle beklenen ve kendilerinin 10 yıldır sözünü ettikleri pazaryeri temel atma törenini yaptıklarını söyledi. Mütevazi bir törenle temelini attıkları pazaryerini görkemli bir açılışla halka kazandıracaklarını belirten Erol, “Muhalefetin bazı engellemeleri yüzünden pazaryeri süreci biraz uzadı. Ama sonunda ihalesi yapıldı, ocak ayı başında sözleşmesi ve yer teslimi yapıldı şimdi de temelimizi attık. Muhalefet engelini aştık, pandemi süreci girdi, ekonomik şartlar değişti. 2021’den beri bunun ihalesi yapılıyor. Birkaç defa revize etmek zorunda kaldık. 8 defa ihale yaptık. O zaman 6 milyon liraya mal olacak iş yeri şimdi neredeyse 100 milyon liraya mal olacak. Bir de şu var vatandaşımızın bu hizmetten yararlanması gecikti. Şuanda bu hizmet yapılıyor ve ortaya çıkıyorsa bu milletin desteği ile olmuştur. Çünkü muhalefet bizi bu konu da çok oyaladı. Sevgili Buharkentli hemşerilerime sesleniyorum; biz mecliste ne kadar güçlü olursak o kadar etkili ve hızlı hizmetler yaparız” diye konuştu.
“BUHARKENT’E TERMAL VE DOĞALGAZIN GELİŞİNİ ÇERÇİOĞLU ENGELLEDİ”
Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol “Jeotermal ile ilgili çalışmamız 2016’nın sonunda başlamıştık. İlgili santral şirketinin sahibi ile görüştük. Suyun bize kullanımını temin etmesiyle ilgili anlaşmaya vardıktan sonra biz ilan etmiştik. 2017’nin başında Büyükşehir Belediye Başkanı bana sözlü olarak sonra da yazılı olarak da yetkinin kendisinde olduğunu, bu hizmeti yapamayacağımızı, kazı izni dahi vermeyeceğini ifade etti. Sonra da ‘Hukuki sorunlara neden olmamak için bu işe girmeyin’ diye yazı yazdı. O süreçten itibaren biz, yasanın değişmesi, yetkinin ilçe belediyesine geçmesi için birçok mevki ile görüştük. Tasarı hazırlandı yetkinin ilçe belediyelerine de verilmesi hususunda. Ancak gündem çok hızlı değiştiği için bir türlü yasalaşamadı. Araya pandemi ve deprem gibi olağanüstü konular girdi. Yetkiyi alamadık biz jeotermal konusunda” dedi. Erol, 2019 yılı haziran ayında doğalgaz ile ilgili meclisten karar aldıklarını söyledi. “Sadece Buharkent değil ama o an için Aydın’daki doğalgaz ulaşmamış ilçelerin tamamını kapsayan bir önerge verdik Büyükşehir Belediye Meclisinde. Bu ilçelerin de doğalgaz dağıtımı kapsamına alınmasına yönelik büyükşehir meclis kararı gerekiyor. Bunun için önerge verdik. Reddedildi, kabul edilmedi. Bir sonraki ay tekrar önerge verdik, yine reddedildi. Gündeme dahi aldırmadılar, çoğunluk onlarda biliyorsunuz. Doğalgaz ile ilgili algıyı ortadan kaldırmak için söylüyorum bunu” diyen Erol, bu konuya açıklık getirmek istediklerini kaydetti.
HABER VİDEOLARI
![](/media/denge/TrTmNaeDNsrdyhnJjWUGvXmDmfbSByvEWubksayOknAGjFnoKHBBYlTEWgmkSYru.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu,
![](/media/denge/WfykQtJpHQoGsNZsKUvHQPwRPRiiJPRHUfVPcFoUosxjOktjgyrmauOinEzTtmts.jpg)
Aydın'ın Kozalaklı Köyü'nde doğan ve 44 yıldır terzilik yapan Ünal
![](/media/denge/zyOMLVFuYANFTiBPnUmyJnTtoqGiDUgRFyMKcjqAKnnymXdZHGCVlPYFReirPmGl.jpg)
tvDEN ekranlarında Selime Aydemir’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel
![](/media/denge/VtTmFIpgtpFltHMaYgbmiiOaErjLFSjJZbYPAmplxQFzyHRwjwpzPUCcZVtrbKSk.jpg)
Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın
![](/media/denge/QSaVvFuZmOEKmQSwTJqeOMYeSWWcfcrstuCOOGFYIjnjZFUzqtWzBojfsoLntTwD.jpg)
Aydın’da birçok kişiye yardım eli uzatarak büyük işlere imza
![](/media/denge/SbFBDBBVwUGAiBztHruxdNIKCSOvHpffSpdsXFBNoTBdjPaDAbMsuLjEPJuzTNob.jpg)
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Dr. Öğr.
![](/media/denge/MnitmnAxQqzWVsXpidTAwosiJRfdCxalaJwsvVntOwKfqplyfnHJOYphGnIuchnL.jpg)
AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre
![](/media/denge/gQqVxIRmDPhXoCsLYkBYBCmUtpBDRUkGEuqYvlycvkBvjfcTiuJqgRTSUKIyBRXh.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sayad Sertkaya Güzellik Merkezi
![](/media/denge/LfaYBaGHgxVBeENRWuTsLqYEcKUqTBussHJbrElMcNrZxfimYiOCLJwSKzQRemTT.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmete başlayan Nova Çocuk Kreş ve
![](/media/denge/OktauVWdecdxGmohLIutMIOJpWpEikDZMluqQVJiCwEyNFAcHhmQEzguzuMgUuLj.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 18 yıldır hizmet veren berber Yunus Gedik iş
![](/media/denge/nLDekgxxvPbbvfdMrFsNdCgXfdZTyGFFnBHgNhGhFwmPwOWkuIJBMlnTXzKTRpmu.jpg)
Aydın'da yıllardır adından söz ettiren Has Akasya Kahve'nin işletme sahibi
![](/media/denge/ENvrgTTHMXvguCsWwAtspdjzLflYaiCEmaMXemCwGhaEuFltpkmsdUiDEEPnJRvt.jpg)
Aydın'da yaşayan ve mobilya sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren
![](/media/denge/svjUWrmtNCMphgTWcMyYyylgXAZbFmGFbLgbviAbbSqXzaLuFMuUTILPqhBXeBwC.jpg)
Aydın'da vatandaşlar, emekli maaşlarındaki son düzenlemelere tepki gösterdi.
![](/media/denge/xTiavSTOisxHJchKbAFXBIDshoXchWoIdFGmTCqxrNscofUIZfFjXaIWRhdDRaTv.jpg)
Aydın'da yaşayan emekli vatandaş Nazif Kılıç, mevcut ekonomik duruma ve
![](/media/denge/pofvkaWxpvAoqwOgwcETxDaETBzTBRWiBygGfgJEfmGUgzbpTvlvJwbyTCxlSfJe.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi'nde hizmet veren bir akaryakıt
![](/media/denge/dGoRbCHDmyzSRCGalgPZgnGEWudnHaVTFngegjNBrIbeqPkjpaEgoSJgvLoYiTFn.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde, Aykaryay Tiyatro oyuncuları ‘Latmos’a
![](/media/denge/MuMABkOuqReMGAWagRBecdkeyFjvZMAemMCbRRRpcSGBNVyvopMNBbQiPAUMtEAg.jpg)
tvDEN ekranlarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rabia Eser'in
![](/media/denge/TdYOxKmZydFiFqSLhaELAjNlgSnsHxWiJDiaJUrPyniffLHSgeLLEpmuCYrRIZma.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde hizmet veren Sarraf Gökhan Kargın, önceki
![](/media/denge/MVwcwWYFDsLYXQffmhahFeyXkESOThFdDVVzXyrgHrHboFACWzMBipkhTYRqrVXP.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi Batı Gazi Bulvarı'nda hizmet veren Kale Motor
![](/media/denge/KrOcpYnRLNTVBBdffCpwZiNgdxoBFFBiHkijLqFjZIWgQIGSSimhIcuqTRuMBlyu.jpg)
Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencileri Nehir Yurt ve Fulya Sarıerler, Liselere
![](/media/denge/SpyRuwwEvLmuBtOramWmHzNwoADAokgnketnhkERxLfPDsaEtQimbJrdsDghEIeW.jpg)
Aydın, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen Bölge
![](/media/denge/ZKcJvfJVOpswXatmMgAQgIgXntSrsLRYJkhaEUPsjtjmTMlhGOPnVQILTEpGjxMS.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesi yeni yol açmak isteyen Aydın Büyükşehir
![](/media/denge/SlwMLQiIEnqdCJeVPjNkFhFLNSbnKbDUPnfqYdCPGYpXoWqzHDzzEmomabjcEOwu.jpg)
Aydın’ın Efeler ilçesinde 50 yıldır 24 metrekarelik dükkanında kalaycılık
![](/media/denge/eeiFBPJsBJewsOrmzNBzaQMKwlaCmDgGvWeyIyQmMnfHmYdLmlotgQQeQIHzzFrN.jpg)
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman
![](/media/denge/DBUPCczZOQwbJIZOmWpInpdLfrTFuHvPPdgwnTgjDAQBiNmHkRhASWTRgkDQAyjS.jpg)
Aydın'da bu yaz, yüksek sıcaklıklar ve artan maliyetler nedeniyle pazarcı
![](/media/denge/DnGostzcGZvmRDmKBwLDOzrHjDMUgQrYtOJUFlPdLjKLAHMstDvRbexIrBzVWNNV.jpg)
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık'ın
![](/media/denge/tLmeLWkjgHGJELzzCKaVKTsluimxJpAfLtFwNJOSrgwCbOvJNBpHlfkcwUAHCaqW.jpg)
Aydın'ın Efeler ilçesi ASTİS Sanayi Sitesinde bulunan otluk alandaki yangın,
![](/media/denge/aykWOmkqGmMsFaEWShULEvLJlJxivtucMmoBqOeaFCPcMnpfIbSNJuKYXUpdEQKJ.jpg)
Hukukçu ve sosyolog Zekai Savaşlar, tvDEN’de yayınlanan Kuş Bakışı programında
![](/media/denge/OkuArKdLqPMibuxViVASTwqYgVhCgWevrQBBvmCtTVCgjoeddWBtDIzVukIOhLtk.jpg)
Aydın’ın Koçarlı ilçesi sınırları içerisinde gerçekleşen
![](/media/denge/aRPRpOFTLmkpYvjcVwLdNbjwKsqMmEnkPCWZPSLkKUvajoCVkFxUOPhcLPvTOyRM.jpg)
Aydın’ın Çine İlçesi’nde hizmet veren Ege Et Entegre Tesisleri’nde