Germencik’te umumi tuvalet tartışması

29 Temmuz 2019, Pazartesi 17:53

     


Germencik Belediyesi’nin geçen dönem başkanlığını yapan Ümmet Akın, 31 Mart seçimlerinden sonra görevi devrettiği Fuat Öndeş’i kent meydanındaki yeni uygulamasından dolayı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayet etti.

Germencik Belediyesi’nin eski dönem Belediye Başkanı Ümmet Akın, ilçedeki kent meydanının, mevcut belediye başkanı Fuat Öndeş tarafından yeni uygulama ile SİT alanındaki meydan düzeninin bozulacağını savundu. Eski Başkan Ümmet Akın, yapılan işlemin kanuna aykırı olduğunu ileri sürerek CİMER’e şikayette bulundu.

Germencik Kent Meydanı'na yapılacak olan yeni tuvalet ile ilgili olarak Belediye'nin İmar Müdürünü aradığını belirten Akın, CİMER'e yaptığı şikayette şu ifadeleri kullandı: “Germencik ilçesi Germencik Kent Meydanı'nda önceki dönem yapılan düzenlemede 1/1000 ve 1/5000'lik imar planı ilçe belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kent meydanı olarak meclislerden geçirilip onaylanmıştır. Kültür Varlıkları SİT kurulundan da görüş alınarak onaylanmıştır. Kent Meydanı'na Türk evi, oyun parkı, saat kulesi, süs havuzu, iki adet de şadırvan ve yeraltı tuvaletleri yapılmış bulunmaktadır. Yeni yönetim imar planı değişikliği yapmadan kurul kurul görüşleri alınmadan yeraltı tuvaletini iptal edip meydanın düzenini ve görüntüsünü bozarak havuz kenarına tuvalet yapılma çalışmalarını başlatmıştır. Kanuna aykırı olan bu durumun acilen durdurulmasını talep ediyorum.”

“GÜNDEME GELMEK İÇİN BUNU YAPIYOR”

Meydana yapılan tuvaletin kanalizasyon kodunun altında kalması nedeniyle çalışmadığını bu nedenle insanların ciddi bir mağduriyet yaşadığını belirten Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Kendisi Germencik'te yaşamadığı için halkın bu sorununu bilmiyor olabilir. Bir şehrin merkezinde, park, pazar yeri ve merkez camisinin olduğu bir alanda kullanılabilir bir tuvalet yok. Bu sorunu çözmek için alanın dokusunu bozmayacak şekilde ve SİT alanının dışında kalan bölgede tuvalet yapıyoruz. Bunu da halkın taleplerinin yanında cami cemaati, imam, çarşı esnafı ve özellikle çocukları ile meydana gelen hanımların talepleri doğrultusunda yapıyoruz. İnsanların en elzem ihtiyaçları bile engellenmek isteniyor. Gündemde kalmak için bile bunu yapıyorsa lütfen başka konu bulsun. Başta çocuklarımız ve kadınlarımız olmak üzere vatandaşımız bu konuda mağdur.” dedi. (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler