İzmir’in kış lastiği talebi yüzde 35 arttı

3 Aralık 2018, Pazartesi 22:37

     


Güvenli bir sürüş için mevsimine uygun lastik seçimi büyük önem taşıyor. Yağışlı ve soğuk havaların başlamasıyla birlikte otomobilin yol tutuşunu artırmak için kış lastiklerine geçiş yapılması gerekiyor. Ayrıca trafik yönetmeliği gereğince kış lastiği kullanma zorunluluğu, her yıl 1 Aralık itibarıyla başlıyor ve takip eden yılın 1 Nisan’ına kadar olan süreyi kapsıyor. Araçlarını yağmur, kar ve kışın getirdiği zor yol koşullarına hazır etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştırması için kış lastiği büyük önem taşıdı.

Tüketiciler her sene daha da bilinçleniyor

İzmirlilerin kış lastiği alışveriş eğilimlerini inceleyen Hepsiburada, sürücülerin güvenliği ön planda tutmasıyla her sene daha da bilinçlendiğinin altını çizdi. Oto lastiklerine olan talebin Ocak-Eylül 2018’de geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 35 oranında arttığını belirten Hepsiburada’da, en çok Nokian, Continental, Goodyear ve Lassa markaları tercih edildi. En çok rağbet gören ebatlar ise binek arabalara yönelik satışa sunulan 205/55 R16, 185/65 R15 ve 195/65 R15 oldu. İzmir’de en çok 36-45 yaş aralığı lastik alışverişi yaparken, erkeklerin kış lastiğine olan ilgisinin yoğunluğu dikkat çekti. Kadınların kış lastiklerine gösterdikleri talebin geçen seneye göre %14 arttığı belirtildi. İnternetten en fazla kış lastiği alan ilçeler Bornova, Buca, Konak, Karabağlar, Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Çeşme, Aliağa, Çiğli, Kemalpaşa, Menemen, Urla ve Torbalı olarak sıralandı.

Kış lastiği alırken dikkat!

Özel olarak tasarlanan kış lastiklerini seçerken sadece lastiğin özelliklerini değil yaşanılan şehrin yol ve mevsimsel özelliklerinin de dikkate alınması gerekiyor. Lastiklerin aracın standart lastik ebadından daha geniş olması, yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Bu nedenle kullanılacak tüm kış lastiklerinin arabanın standart ebadına sahip olması gerekiyor. Üzerinde kış lastiği amblemi olan lastikler, karlı yolların yanı sıra kuru ve ıslak zeminde de performans gösteriyor.

Kış lastiği takmak bütçeye de katkı sağlıyor

Kış lastiği takmak hem yol güvenliğinin sağlanması, hem de maddi kayıplara uğramamak adına önemli. Kış mevsiminin gerektirdiği lastiklerin takılmasıyla birlikte; buzlanma, yağış ve kardan dolayı oluşan kaygan ve tehlikeli zeminlerden dolayı meydana gelebilecek olası kazalar ve maddi riskler de önlenmiş oluyor. Kış lastiklerini önerilen kilometre süresince kullanmak, lastiklere gerekli bakımları yapmak, gibi önlemler uzun vadede tasarruf sağlıyor. (ÖZLEM YILMAZ) 
Son Eklenen Haberler