Yalnız ve çaresiz değiller

4 Kasım 2018, Pazar 19:53

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin doktor, hemşire, psikolog, hasta bakıcı, sosyolog, kuaför ve temizlik görevlilerinden oluşan ekipleri, ziyaret ettikleri vatandaşlara kişisel bakımdan ev temizliğine, psikolojik destekten yara ve pansuman bakımına kadar pek çok hizmet veriyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yatalak durumdaki yaşlı, hasta ve engellilere yönelik evde sağlık ve bakım hizmetiyle vatandaşların omuzundaki yükü biraz olsun hafifletiyor. 39 kişilik ekibiyle ihtiyaç sahibi İzmirlilere yardım eline uzatan Büyükşehir Belediyesi, yara bakımı ve pansumandan temizliğe, kişisel bakım hizmetinden psikolojik desteğe kadar pek çok alanda önemli bir ihtiyacı gideriyor.

600 İZMİRLİYE EVDE BAKIM HİZMETİ

Doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni, sosyal hizmetler uzmanı ve temizlik ekibiyle ihtiyacı olan evlere giden Büyükşehir ekipleri, yaşlı ve hastaların yaralarına bakıyor, şekerini-tansiyonunu ölçüyor, temizliklerine yardımcı oluyor. Psikolojik destek hizmeti veren ekipler, hastaların tıraşlarını da yapıyor. Diğer taraftan evinde ev eşyası olmayan ihtiyaçlı ailelere ev eşyası alınıyor; gıda paketleri dağıtılıyor. Yapılan hizmetlerle yaşlıların kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemeleri sağlanıyor. Büyükşehir'in yardım melekleri, her hafta gittikleri evlerden gülen yüzlerle ve hayır dualarıyla uğurlanıyor. Bu hizmetlerden yaklaşık 600 İzmirli yararlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzleri güldüren hizmetinden yararlanmak için Buca Gürçeşme'de eski Huzurevi Binası'nda yer alan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne başvuru yapılabiliyor.

"EN BÜYÜK DESTEKÇİM"

Evde bakım hizmetinden 1.5 yıldır yararlanan Melek Dalyan, yalnız yaşıyor. Büyükşehir'in temizlik timinin kendisini 15 günde bir ziyaret ettiğini belirten Dalyan, "Allah razı olsun Büyükşehir Belediyesi'nden. Evimi kenar köşe temizleyip gidiyorlar. Beni büyük bir dertten kurtardılar. Yaşamım boyunca hep yanımda olacaklar. En büyük destekçim Büyükşehir Belediyesi" diye konuştu.

4 aydır İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kişisel bakım ve temizlik hizmetinden yararlanan 75 yaşındaki Celil Ercümen Gülümser'in eşi Jale Gülümser ise "En büyük duam Büyükşehir Belediyesi'ne. Bu hizmet bizim için büyük bir kolaylık. Eşim 2015 yılından beri yürüyemiyor. Ben de tek başıma taşıyamadığım için eşimi yıkayamıyordum. Komşulardan yardım istiyordum. Ama Büyükşehir Belediyesi beni büyük bir dertten kurtardı. Hemşirelerden berberine, temizlik görevlisine kadar herkes büyük bir titizlikle işini yapıyor" dedi. (DHA) 
Son Eklenen Haberler