Büyükşehir'den 'Mahallemizde film çekiyoruz' projesi

27 Ekim 2018, Cumartesi 12:14

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi 'Mahalle Orkestraları' ile başlayıp 'Mahalle Tiyatroları' ile devam ettiği bölgesel kültür ve sanat etkinliklerine 'Mahallemizde Film Çekiyoruz'u ekledi.

Büyükşehir Belediyesi, kentin kültür ve sanat zenginliğini artırma hedefi doğrultusunda, mahalle düzeyinde başlattığı etkinlik zincirine yeni bir halka daha ekledi. 'Mahalle Orkestraları' ve 'Mahalle Tiyatroları' projeleri ile yetenekli gençleri sanata yönlendiren Büyükşehir Belediyesi, bu kez 'Mahallemizde Film Çekiyoruz' projesiyle sinemaya meraklı gençler için yeni bir sayfa açtı. 13-24 yaş arası tüm gençlerin mahallerinde kısa film çekme deneyimini yaşatmaya davet edildiği 'Mahallemizde Film Çekiyoruz' etkinliği, ilk olarak pilot bölge seçilen Gültepe Kültür Merkezi ile Bornova Doğanlar Şapeli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 27 Ekim'de (bugün) başlayan proje eğitim ve uygulamaları, 30 Aralık tarihine kadar her cumartesi-pazar günü, 10.00-14.00 saatleri arasında yapılacak.

YAŞAMIN İÇİNDEN GELEN SANAT: SİNEMA

Güçlü akademik kadro eşliğinde kısa film eğitimi alarak kendi filmlerini çekecek olan gençler, sonra çektikleri filmi hocalarıyla birlikte izleyecek. Eğitimler Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Yüksel Batur, yönetmen Emre Doğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü doktor öğretim üyeleri Sabire Soytok ve Ahmet Özkan tarafından verilecek.

Proje, sinema sanatına ilgi duyan gençlere, bir fikrin öyküden senaryoya, senaryodan çekime ve çekiminden kurgusuna ve gösterime kadar, tüm süreçleri birlikte deneyimleme fırsatı sunuyor. 'Mahallemizde film çekiyoruz' sloganı ise sinemanın yaşamın içinden gelen bir sanat olduğunu anlatıyor. (DHA) 
Son Eklenen Haberler