Taksi sahiplerine 'kamera' bilgilendirmesi

7 Kasım 2018, Çarşamba 12:31

     


İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilere takılan güvenlik kameraları konusunda şehir merkezindeki taksi sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledi.

İçişleri Bakanlığı genelgesi üzerine İzmir’de de taksilere güvenlik kameraları takılmaya başlandı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yönetimindeki çalışmaları engellemek isteyenler olduğunu, SMS ve sosyal medya mesajlarıyla hem taksici esnafı hem de kamuoyunun provoke edildiğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, şehir merkezindeki ticari taksi sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledi. Anık, bilgi kirliliğiyle esnafın ve taksi müşterilerinin devlete ve odalarına karşı kışkırtılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Celil Anık, taksilere kamera takılmasının İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu tutulduğunu belirterek, "Oda olarak kameraları biz takıyormuşuz yalanı da uyduruldu, özel hayatın gizliliği ihlal ediliyor denilerek toplum ile devlet karşı karşıya getirilmeye de çalışıldı" dedi. Anık, taksideki yolcuların ve şoförün yanı sıra toplum güvenliğinin sağlanmasının, suçla mücadelede devletin elini güçlendirmenin hedeflendiğini dile getirip, şunları söyledi:

"İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından UKOME bünyesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin de yer aldığı komisyon kuruldu. Komisyonun istenen teknik şartlara göre yetki belgesi verdiği firmalar tarafından 3 bin 500 taksi, bin 117 minibüs, 6 bin servis aracı ve güzergah izin belgesi ile ilçelere yolcu taşıyan 3 bin 8 araca kameralı güvenlik sistemi, bakanlıkça verilen sürenin sona ereceği 31 Aralık'a kadar yerleştirilecek. Yüz tanıma gibi özelliklere sahip kameraların kayıtları İl Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Ulaşım Merkezi'nde tutulacak ve takip edilecek." (DHA) 
Son Eklenen Haberler