1000 yıllık sanatı yaşatıyorlar

21 Ocak 2019, Pazartesi 15:34

     


Bin yıllık geçmişe sahip tarihi çini sanatı, Manisa'da açılan kursla yeniden hayat buldu. Çinilerin çiziminden fırında yapımına kadar tüm işlemlerini kendileri yapan kursiyerler, ürettikleri eserleri satarak ev ekonomilerine de katkı sağlıyor.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Manisa'nın Şehzadeler İlçesi'nde Halk Eğitim Merkezi'nce Tarihi Yeni Han'da açılan kursla geçmişi Selçuklulara dayanan bin yıllık çini sanatı yeniden ilgi odağı oldu. Çini sanatını gelecek nesillere taşıyan kursiyerlerin elinden çıkan eserler beğeni topladı. Geçmişte genellikle cami, köşk, saray, çeşme, türbe gibi mimari yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılan çini sanatı, kursiyerlerin el becerisiyle duvara asılacak birçok süs objesinin birbirinden renkli desenlerden oluşan süslemelerinde şekillendi. Çinilerinden çiziminden, fırında yapımına kadar tüm işlemleri kendileri yapan kursiyerler, ortaya çıkardıkları ürünlerle çini sanatı ustalarını aratmadı. Yaptıkları tüm ürünlerinin kendilerine kaldığı kursta, kursiyerler eserlerini satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Eşlerin beraber katılımının göze çarptığı kursta, aile ortamı içinde çalıştıklarını belirten kurs eğitmeni Nalan Şerment, unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı günümüz modern sanat akımına özgü motiflerle birleştirerek geleneksel sanatı modernize ettiklerini söyledi. Şerment, “Halk eğitim merkezinde unutulmaya yüz tutmuş bin yıllık çini sanatını tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Burada yaklaşık 15 kursiyerimiz var. Gerek geleneksel gerek modern çalışmalar yapıyoruz. Gelen kursiyerlerimiz keyifli vakit geçiriyorlar. Kursiyerlerimizi klasik çini sanatı yapmaya zorlamıyorum. İsteyen klasik isteyen modern çalışıyor. Tüm ürünler kendilerine kalıyor. İsterlerse hediye ediyorlar isterlerse satabiliyorlar. Nasıl değerlendirmek istiyorlarsa istedikleri gibi değerlendiriyorlar.’’ diye konuştu.

Son olarak Şerment, çiniye kadınlardan çok erkeklerin ilgi gösterdiğini belirterek, kahvehanelere boş oturarak vakit geçiren erkeklere kurslara katılmaları yönünde çağrıda bulundu.

Yeni Han'ın tarihi atmosferinin tarihi Türk sanatlarıyla bir araya gelmesiyle daha anlamlı bir atmosfer oluştuğunu kaydeden Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gönül Öztürk, “Burada yapılan ürünlerin kimisi sadece hobi amaçlı olurken kimisi de gelir elde etmek isteyen kursiyerlerimiz tarafından tercih ediliyor. Özellikle kuyumculuk alanında yapılan çalışmalar, Alaçatı'da bulunan satış merkezinde satışa sunuluyor. Kursiyerlerimiz sattıkları ürünlerle aile bütçesine katkı sağlıyor.’’ dedi.

7 yıldır çini kursuna katılan eşine 3 dönemdir eşlik ettiğini belirten kursiyerlerden Nalan Direr, “Hocamız bizi serbest bırakıyor ve çok güzel ürünler ortaya çıkarıyoruz. Eşim genellikle geleneksel çini özelliklerine bağlı olarak klasik çalışıyor. Bense modern çalışıyorum. Eşimle beraber 2 yıl önce kişisel sergi bile açtık. Bu da bizi daha da yüreklendiriyor. Daha büyük hedeflerimiz var. Bu kurs bize çok güzel şeyler kattı. Herkese tavsiye ediyorum.’’ diye konuştu. (İLKER KILIÇASLAN) 
Son Eklenen Haberler