Aydın'da kenker sevinci

6 Nisan 2019, Cumartesi 17:20

     


Aydın'da ilkbaharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan kenker bitkisini toplama telaşı başladı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ilkbaharda doğal olarak yetişen, dikeni, tohumu ve kökleri farklı şekillerde tüketilebilen kenger bitkisi ilgi odağı oldu. Baharın müjdecisi kabul edilen kenger bitkisi için araziye çıkan vatandaşlar, bu bahar bitkinin oldukça bol olduğunu söyledi.

Özellikle çocuklar, lezzeti kuşaktan kuşağa aktarılan kenker bitkisi bulabilmek için adeta yarışa girdi. Kenker bitkisini çok sevdiğini söyleyen Çineli Burak Yetiş, "Kenker bitkisini arkadaşlarla aramak çok keyifli. Tadı da çok güzel. Bulduğumuz yerde sapını temizleyerek afiyetle yiyoruz. Hep birlikte buluyor ve oracıkta tüketiyoruz. Bu durum kenkerin lezzetine lezzet katıyor. Aslında onu arkadaşlarla birlikte aramak ve bulmak ise en keyifli yanı" diye konuştu.

KENKERİN FAYDALARI

Aynı zamanda şifa kaynağı olarak bilinen bitkinin kramp çözücü ve migrene karşı faydalı olduğu belirtiliyor. Kenker bitkisinin insan sağlığına faydaları da şu şekilde sıralanıyor: "Sindirim sistemine iyi gelmektedir. Sinirleri güçlendirir ve kanı temizler. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kenger sakızı dişleri temizlemekte ve diş etlerini kuvvetlendirmektedir. Kenger Bitkisi özellikle karaciğer organı için çok faydalıdır. Karaciğer yağlanmasına tavsiye edilmektedir. Halk kültüründe diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında, İltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına dahi iyi geldiğine dair inanışlar var. Sebzesi, yemeği, sakızı ve kahvesi yapılan bitkidir." (SEZGİN MADRAN) 
Son Eklenen Haberler